Doktora öğrencisi İtalya’dan ‘terör şüphesiyle’ sınır dışı edildi

İtalya’dan sınır dışı edilen Türkiye vatandaşının Fizik doktorası yapan 25 yaşındaki Furkan Semih Dündar olduğu ortaya çıktı.

İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano geçtiğimiz haftasonu yaptığı açıklamada ‘terör şüphesiyle’ Aralık ayından beri 9 kişinin sınır dışı edildiğini ve bunlardan birinin Türkiye vatandaşı olduğunu söylemişti. Sınır dışı edilen Türkiye vatandaşının İtalya’ya Fizik doktorası yapmak için giden 25 yaşındaki Furkan Semih Dündar olduğu ortaya çıktı.

Furkan Semih Dündar Bilkent Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra ODTÜ’de yüksek lisans yapmış, daha sonra da İtalya’ya Fizik ve bilim felsefesi üzerine çalışmak için doktora öğrencisi olarak gitmişti. 27 Aralık’ta İtalya ve ABD’nin kurumlarına ‘intihar saldırısı düzenleme şüphesiyle’ sınır dışı edildi.

“Çok parlak bir öğrenciydi”

Pisa’daki üniversitede doktoraya kabul eden Teorik Fizik Doçenti Augusto Sagnotti bir yerel gazeteye verdiği demeçte Dündar’ın 100 öğrenci arasından 3’üncü olduğunu ve çok parlak bir öğrenci olduğunu söyledi.

Dündar’ın üniversiteden bir arkadaşı da “Benimle hiç politika ya da dinle ilgili konuşmadı. Batılı gibi, hipster gibi giyinip yaşıyordu. Cihatçıya benzemiyordu” dedi.

“Olay tercüme hatası” 

BBC Türkçe’nin aktardığına göre La Repubblica gazetesinin ulaştığı Dündar ise her şeyin yanlış çeviriden kaynaklanan bir yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu öne sürdü.

Dündar, “Mesajlarımı tercüme etmek için Google’ın tercüme sistemini kullanmışlar. Bu sistemin Türkçe tercümede iyi çalışlmadığını herkes biliyor. Bu yüzden kendimi havaya uçurmayı istediğimi sanmışlar” dedi.

Dündar, şunları söyledi: “İtalya’ya geldiğim ilk günden beri sanki bir düşmanmışım gibi sokakta, her yerde takip edildiğimi fark ettim. Sonra CIA’e bir mesaj yazdım: ‘ABD Büyükelçiliği’nin önünde kendimi havaya uçurmak istediğimi mi sanıyorsunuz? Bütün gün sizi düşünmekten başka yapacak işim olmadığını mı sanıyorsunuz?’ dedim. İlk başta CIA’in bana yardım etmesini ve bu yanlış anlamayı düzeltmesini umuyordum. Fakat sonra başka kurumlara da provokatif mesajlar göndermeye başladım.”

Dündar, bunu neden yaptığı sorusuna ise “Bu durumu sona erdirmek için kendimi tutuklatmak istiyordum. Artık bittiğine de memnunum” diye cevap verdi.

Türk öğrenci Il Tirreno gazetesine yazdığı e-postada ise İtalya’ya “güzel şarapları ve likörleri için müteşekkir olduğunu” söyledi.

İlgili Haberler