Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Yerleşke Dergisi’nden “Türkiye’de Kadın Olmak” paneli

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde çıkan Yerleşke Dergisi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla “Kadın ve Üniversite” temalı panel gerçekleştirdi.

(Genç Gazete) Dokuz Eylül Üniversitesi’nde ”Cebimizde öğrenci kartından başka ortak bir şeyler olsun diye…” yola çıkan Yerleşke Dergisi ilk sayısını geçtiğimiz aylarda çıkarmıştı. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bugün üniversitede yoğun katılımlı bir panel gerçekleştirildi. Teması ”Kadın ve Üniversite” olan Yerleşke’nin 2.sayısı ise önümüzde ki hafta tüm kampüslerde, fakültelerde olacak.

Panele katılan Semiha Günal(Öğretim Görevlisi), Türkiye’de son zamanlarda artan kadın cinayetlerine ve bunun arka perdesinde nasıl bir sürecin ilerlediğinden bahsetti. Günal, ”Son zamanlarda kadınlara karşı hızla artan saldırıların bizlerin mücadelesi ile bertaraf edilecektir”.
Serçin Sun İpekeşen(Öğretim Görevlisi) ise medyada oluşturulan basınç ile kadının toplumda nasıl ilerlediğini, bunun etkisiyle bilinçaltımızda oluşturdukları etkilerden bahsetti.
Işın Turgut(Sosyolog), kadınların ülkemizde gelinen son gelişmelerle nasıl bir mücadele hattının örülmesi gerektiğini ve bu süreçte genç kadınların tarihsel öneminden bahsetti. Gezi sürecinde sokağa çıkan kadınların önemini vurgulayan Turgut, ”Türkiye’nin kurtuluşunun kadınlarda ve özellikle genç kadınların elinde bulundurduğu laiklik sayesinde olacak.”
Yerleşke Dergisi adına Nilüfer Karpuz, tüm öğrencilere ve üniversite kamuoyuna ”Dergimize herkes katılabilir,emek verebilir. Her zaman dediğimiz gibi gelin Dokuz Eylül Üniversitesi’ne hep beraber bir kültür  kazandıralım. ”
Panel soru ve cevaplarla son buldu.
yerleşke1
İlgili Haberler