DTCF’de polis saldırısı: 6 öğrenci gözaltında

DTCF’de faşist saldırılara dekanlık-polis desteği: 6 üniversiteli gözaltında, eğitime 3 gün ara verildi.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde eğitim-öğretim yılının başlangıcından beri devam eden faşist saldırılara üniversite yönetiminin ve polisin baskısı da eklendi. Fakülte dekanlığının “üst arama” kararını protesto eden üniversitelilere polis ve özel güvenlik saldırdı. Saldırıda 6 üniversiteli gözaltına alınırken, fakültede eğitime 3 gün ara verildi.

Okul öğrencileri, özel güvenliklerin saldırısına “Bizleri değil, okula dışarıdan gelerek satırlarla sopalarla saldıran çeteleri arayın” yanıtını verdi. Pek çok üniversiteli üstünü aratmak istemeyince yerleşke önünde hazır bekletilen çevik kuvvet polisi ile özel güvenlikler üniversitelilere saldırdı. Bir grup özel güvenlik görevlisi de fakülteye girişi sağlayan kapıları kapatınca üniversiteliler okulun bahçesinde darp edildi, biber gazına maruz kaldı.

Saldırılar artıyor

DTCF’de eğitim-öğretim yılının başlangıcından beri birçok saldırı yaşandı. 13-14 Kasım’da yaşanan saldırılarda üç Öğrenci Kolektifleri üyesi ve bir Fikir Kulüpleri Federasyonu üyesi öğrenci yaralanmış, saldırının ardından gözaltına alınan saldırganlar ise ertesi gün serbest bırakılmıştı.

İlgili Haberler