Dünya, Türkiye’nin seçimini izliyor!

Genç Gazete

24 Haziran seçimleri dünya basınında da geniş yer buldu. Dış basının ortak görüşü, Erdoğan’ın en zor seçim günüyle karşı karşıya olduğu yönünde.

24 Haziran seçimleri tüm Türkiye’de olduğu gibi, yurt dışında da yoğun şekilde takip ediliyor. 15 yıldan daha fazla süredir ülkeyi yöneten AKP iktidarının ve Erdoğan’ın yola devam edip etmeyeceğinin belli olacağı kritik seçimler hakkında dünya basınının ortak görüşü, Erdoğan’ın bugüne kadar en fazla zorlandığı seçimi yaşadığı yönünde.

Reuters haber ajansı, “Türkler cumhurbaşkanlığı ve parlamento için oy kullanırken, Erdoğan en büyük sınavı ile karşı karşıya” şeklinde verdiği haberinde Erdoğan’ı “kutuplaştırıcı lider” olarak tanımladı.

ABD merkezli haber ajansı Associteted Press (AP) ise seçimin olası sonuçlarına dikkat çekti. Erdoğan’ın gücünü pekiştirmek istediğinin belirtildiği haberde, bir diğer ihtimal de Erdoğan’ın hırsına yenik düşmesi olarak belirtildi.

Fransız AFP haber ajansı da 24 Haziran seçimlerini “İki ayaklı seçimde Erdoğan, yeniden doğan muhalefetle karşı karşıya” başlığı ile haberleştirdi. Haberde basını kontrol altında tutmasına rağmen muhalefetin performansının Erdoğan için büyük problem oluşturduğuna yer verildi.

The New York Times’ta yer alan haberde ekonomik olumsuzlukların ve muhalefetin beklenmeyen yükselişinin Erdoğan ve partisinin işini zora soktuğundan bahsedilirken, Washington Post “Seçimler Erdoğan için test” başlığını kullandı.

Seçimleri Türkiye’deki muhabirleri ile takip eden BBC ise seçim haberlerini güncelleyerek okuyucularıyla buluşturuyor.

 

 

İlgili Haberler