Ecem Balcı cinayetine ilişkin görülen dava 19 Kasım’a ertelendi

Genç Gazete-Kocaeli

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde, 17 yaşındaki Ecem Balcı’yı katledip, cesedini ormanlık alana gömdüğü iddiasıyla tutuklu yargılanan 45 yaşındaki Süleyman Kara bugün 6’ncı kez hakim karşısına çıktı. Kocaeli 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın altıncı duruşması, sanık avukatlarının süre talebiyle 19 Kasım’a ertelendi.

Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Süleyman Kara’nın, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmanın başında, otopsi raporunda zehirlenmeye dair bir delil bulunamadığı, ölüm sebebinin boyun ve göğüs kısmına uygulanan baskı olduğu belirtildi. Ayrıca kamera kaydının istendiği fakat kaydın bulunamadığı ve gelen adli tıp raporunun sanığın önceki beyanlarıyla uyumlu olduğu ifade edildi.

ECEM BALCI DEFİNE BAHANESİ İLE KANDIRILMIŞ

Sanık avukatları adli tıp raporunun yetersiz olduğunu, raporun tıbbi bulgularla değil sanığın işkence altında verdiği ifadesine dayandırılarak yazıldığı yönünde konuşma yaptı. Ayrıca sanık avukatları ölümün boğulma sonucu olduğunun raporda net bir şekilde belirlenmediği, raporun sadece tahmine dayalı ve sanığın kendini zan altında bırakan ifadelerine dayandırılarak oluşturulduğunu belirtti. Sanık avukatları bu nedenlerden dolayı raporun üst kurula gönderilmesini istedi ve otopsi raporunu kabul etmedi. Ardından ölüm nedeninin tam olarak tespitinin gerektiği ve yeni rapor aldırılması talebinin reddedildiğini vurguladı. Savcı mütalaasında suç tarihinde Süleyman karanın 18 yaşından küçük olan Ecem Balcı’yı arayarak define bulduğu ve kendisine taç vereceği bahanesiyle Kocaeli ili gölcük ilçesinden aldığını belirtti. Balcı’nın erkek arkadaşı Muhammed Şimşek’in ise Ecem Balcı’ya mesaj atıp nerede olduğunu sorduğu, Balcı’nın ise “Süleyman amca beni aldı. Define işi olmuş zengin olduk” şeklinde mesaj attığını, ardından Balcı’ya nereye gittikleri hakkında sorduğu soruyu Balcı’nın “Bana taç verecekmiş” diye yanıtladığı bilgisi paylaşıldı. Sonrasında tanığın Ecem Balcı’ya ulaşamadığı belirtildi.

ECEM BALCI BOĞAZI SIKILARAK ÖLDÜRÜLMÜŞ

Duruşmada, Ecem Balcı’nın boğazının sıkılarak öldürüldüğü daha sonra da ağaçlık bir alana gömüldüğü ve sanık Süleyman Kara’nın daha sonra aracıyla olay yerinden ayrıldığının tespit edildiği belirtildi. Tanık Muhammed Şimşek’in ise Ecem’e ulaşamaması nedeniyle Ecem’e mesaj attığı ancak sanık Süleyman Kara’nın kendisine ait olduğu tespit edilen telefona Balcı’nın sim kartını takarak Ecem’in annesine “Ecem şu an cinlerle irtibat halinde ama içkili olduğu için cinleri göremiyor” ifadeleriyle mesaj attığı belirtildi. Böylelikle Ecem Balcı’nın annesini kendine inandıran sanık Kara, olay yerinde gösterdiği yerde ve anlattığı giysilerle Ecem Balcı’nın cesedinin vücut bütünlüğü bozuk halde bulunduğu, Kara’nın aracında çamur bulunduğu ve aracın kayıtlarda önce 1 kadınla daha sonra yalnız dönerken görüntülendiğini tespit edildiği bilgisi verildi. Bunun üzerine konuşan sanık Süleyman Kara, Ecem Balcı’nın cinayetinde bir tasarlamanın bulunmadığını söyledi. Savcı ardından Süleyman Kara’nın çocuk öldürme suçundan cezalandırılmasını talep etti.

CEZADA ÜST SINIR TALEBİ

Aile Bakanlığı vekilleri Süleyman Kara’nın cinayeti işlediğinin raporla kesinleşmiş olmasından dolayı cezada indirim yapılmayarak üst sınırdan verilmesini talep etti. Savcının mütalasındaki Ecem Balcı’nın annesi ile Süleyman Kara’nınolan ilişkisinden memnun olmadığı belirtilmesine rağmen Ecem Balcı’nın öldürülmesinde tasarlama olmadığı ibaresine katılmadıklarını belirttiler. Sanık avukatları savunma için süre talep etti. Sanık Süleyman Kara ise “Avukatlarımın beyanına katılıyorum. Raporun saçma olduğunu düşünüyorum” yorumunu yaptı.

Savcı, tutuksuz sanıklar Keziban A., Rıfat Özgür Y., Yusuf K. ve İbrahim D. hakkında ise ‘suç delillerini gizlemek’ suçundan ayrı ayrı hapis cezası verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, Süleyman Kara’nın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 19 Kasım gününe erteledi.

NE OLMUŞTU?

Gölcük’te yaşayan Ecem Balcı, 5 Ocak 2018 günü kayboldu. Rahim kanseri olan Esra Ercömert, kızının kaybolmasının ardından bunalıma girerek, 14 Ocak günü Kandıra Kaltakayası yakınlarında kayalıklardan denize atlayarak intihar etti. Anne Esra Ercömert’in cesedi, 2 gün sonra denizde bulunarak toprağa verildi.

Annesinin intiharından sonra soruşturmayı derinleştiren polis, Ecem Balcı’nın izini sürüp, genç kızın en son annesinin erkek arkadaşı Süleyman Kara ile görüştüğünü belirledi. Cep telefonu kayıtları incelendiğinde de Ecem’in, erkek arkadaşına, Süleyman Kara’nın define bulduğu ve çok zengin olduklarını bildirdiği mesajlara ulaştı. Kara’nın, Ecem Balcı’nın kaybolmasından sonra ‘tarihi eser kaçakçılığı’ suçundan tutuklanarak, cezaevine konulduğu ortaya çıktı.

Cezaevinde ifadesi alınan Süleyman Kara, Ecem’i öldürdüğünü itiraf ederek, cesedi gömdüğü yeri gösterdi. 15 Şubat 2018 gecesi Gölcük’ün Ayvazpınar Köyü’ndeki ormanlık alanda yapılan kazıda Ecem Balcı’nın cesedine ulaşıldı. İfadesinde Ecem’i boğarak öldürdüğünü itiraf eden Süleyman Kara, ilk duruşmada ise suçlamaları kabul etmeyerek cinayet ile bağlantısı olmadığını savundu.

İlgili Haberler