Ege Üniversitesi'nde "final" yok soruşturma var!

20 Şubat’ta bıçaklanarak öldürülen Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi sorumlusu Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun ardından üniversite senatosunun aldığı eylem yasağı kararına rağmen eylem yapmak isteyen 200’e yakın öğrenciye soruşturma açıldı.
Soruşturmada verilecek ifadelerin final haftasında verilmesi zorunluluğu öğrencilerin tepkisi çekti.
Üniversitede valiyi protesto etmek, Özgecan Aslan’ın öldürülmesi, hayvan haklarına dikkat çekmek gibi etkinlikler düzenlemek isteyen öğrenciler, polis ve özel güvenlik tarafından saldırıya uğradı, birçok öğrenci gözaltına alındı.
Etkinliklere katılan öğrencilerin birçoğu şimdi de üniversite tarafından başlatılan soruşturma kapsamında ‘Soruşturulan’ sıfatıyla ifade vermeye çağrılmaya başladı.
Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği 1’inci sınıf öğrencisi ve Öğrenci Kolektifleri üyesi 20 yaşındaki Emine Akbaba, yalnızca kendisi hakkında 20 Şubat’tan bu yana 14 soruşturma açıldığını belirtti.
Akbaba, “Soruşturma dosyalarında, balon şişirmek, bezlere yazılama yapmak ve bunları sac bariyerlere asmak gibi suçlamalar var. Yaklaşık 200 arkadaşımız hakkında bine yakın soruşturma açıldı. İfadelerimiz final haftasında alınacak, okulun artık normalleşmesini istiyoruz. Ayrıca sınav haftasında ifade verecek olmamız da bizleri olumsuz etkiliyor. Suçlamalar ailelerimize de çok komik geliyor, öğrencileri lütfen rahat bıraksınlar” dedi.
Geçen 18 Mayıs’ta bir eylem sırasında üniversitenin güvenlik personelinin tacizine uğradığını ve bununla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu dile getiren Akbaba, “Hayvan katliamlarını protesto etmek istedik. Bu sırada bir arkadaşımızla üniversitenin güvenlik personeli arasında tartışma yaşandı. Gerginlik çıkınca bir güvenlik personeli eliyle tacizde bulundu. Darp edilen arkadaşlarımız oldu. Demokratik hakkımızı kullanmamız engelleniyor. Bize stant açtırmıyorlar ama firmalar her yerde stant açabiliyor. Biz artık bu gerginliğin son bulmasını istiyoruz” diye konuştu.
Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı öğrencisi 20 yaşındaki Özgür Duran da okul yönetimi tarafından hakkında altı soruşturma açıldığını belirtti. Duran, şunları söyledi: “Babam evimize gelen soruşturma evrağını gördüğünde, okul yöneticilerine dava açmak istedi, ancak hem maddi açıdan hem de vakit sıkıntısı nedeniyle bu kararından vazgeçti. Balon şişirmeyle bizleri terör örgütleriyle ilişkilendiriyorlar. İfadelerimizin final haftası döneminde alınacak olması bizleri zor durumda bırakıyor. Birçok arkadaşımız hakkında uzaklaştırma kararı verildi. Artık normale dönülmesini istiyoruz.”

İlgili Haberler