Ege Üniversitesi’nde Kulüpler Yasaklanmaya Devam Ediyor!

Daha öncesinde Sosyoloji Kulübü’nün toplanmasına izin vermeyen sonrasında ise İletişim Toplululuğu’nun bütün faaliyetlerini durduran Ege Üniversitesi Yönetimi Edebiyat Fakültesine bağlı bütün kulüplerin faaliyetlerini herhangi bir gerekçe göstermeden durdurdu.

Bununla ilgili Edebiyat Fakültesi’ne bağlı ‘Psikoloji Kulübü’ şu şekilde bir açıklama yaptı:

Bu Dert Hepimizin !

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanlığının, geçtiğimiz hafta ani bir kararla fakülte bünyesindeki tüm öğrenci kulüplerinin faaliyetlerini “bir süreliğine” durdurduğunu öğrendik. Bu kararın gerekçesini bilmemekle birlikte öğrenci kulüplerinin akademik açıdan durduğu yerin öneminin farkındayız. Öğrenci kulüpleri, öğrencilerin alanlarına ilişkin akademik faaliyetleri bağımsız olarak yürüttükleri, alandaki yeni gelişmeleri takip ettikleri ve okul sonrasındaki hayatlarını kolaylaştıracak deneyimler elde ettikleri yerlerdir. Dolayısıyla en açık ifadeyle, dekanlığın almış olduğu bu karar akademik özgürlüklerin kısıtlanması anlamına gelmektedir.

Ege Üniversitesi Psikoloji Kulübü olarak 1989 yılından beri yukarıda belirttiğimiz gerekçeler doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçmişten gelen bu birikimi yakın zaman etkinliklerimize de rehber etmiştik. Bu dönem şimdiye kadar 5 konferans ve bir de “madde bağımlılığı” eğitimi ile toplamda 6 etkinlik düzenlemiştik. 2015-2016 yılında ise2 konferans, 2 panel, 1 film gösterimi ve söyleşisi, 6 sunum-tartışma etkinliği, 1 sokak röportajı ve 1 sosyal yardım projesi olmak üzere toplamda 13 etkinlik gerçekleştirmiştik. Örneğin; ağırlıklı olarak mülteci çocuklar ve sosyoekonomik imkanları iyi olmayan çocukların bulunduğu Kadifekale’deki Zübeyde Hanım İlkokulunda geçen yıldan bu zamana devam eden bir yaratıcı drama projesi yürütmekteydik. Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz diğer bir etkinlikle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde 3 hocamızın katılımıyla toplumsal alanda kadınların maruz kaldığı ayrımcılığı konuşmuş ve yaptığımız sokak röportajıyla da toplumsal algının ne durumda olduğunu görmeyi amaçlamıştık. Bir diğer etkinliğimizde ise “Depo: Akıl Hastanesinde Hayat” adlı belgeselin gösterimini yaparak ve ruh sağlığı hastalıkları ve insan hakları üzerine psikoloji öğrencilerinin tartışmasına olanak yaratmıştık. Diğer etkinliklerimizin konularını otizm, bağımlılık, çocuk istismarı gibi önemli toplumsal sorunlar ve evrimsel psikoloji, duygu-bağlam, depresyon gibi alana dair başlıklar oluşturuyordu.

Önümüzdeki günlerde ise “Hapiste Genç Var” belgeseliyle yine önemli çalışma alanlarımızdan olan hapishaneler ve çocuk suçluluğunu işlemeyi, Tepecik Filarmoni Orkestrası kurucusu Hamdi Akatay ile yapacağımız mini konser ve devamındaki söyleşide İzmir’de yoğun bir biçimde yaşayan Romanların kültürüne bir yolculuk yapmayı ve toplumsal cinsiyet rollerinin tezahürleriyle ilgili olarak da bölümümüz hocalarından Prof.Dr. Melek Göregenli, Konak Kent Konseyi Eşitlik Meclisi Başkanı Demet Yanardağ ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Sanem Deniz Kural’ın katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirmeyi planlıyorduk.

Yukarıdaki yaptığımız ve yapacağımız etkinliklerin hangi gerekçeyle durdurulmuş olduğunu merak etmekteyiz. Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ne eşsiz katkılarda bulunmuş Prof. Dr. Nuri Bilgin hocamızın deyişiyle fakültenin “yaralı kuşları” olarak Psikoloji Kulübüne ve bilimsel faaliyete olan ihtiyacın farkındayız. Psikoloji Kulübünden vazgeçmeyeceğiz. Bilimden vazgeçmeyeceğiz. Tarafımıza bir gerekçe bile iletilmeden durdurulan kulüp faaliyetlerimize devam etmek istiyoruz. Başta psikoloji camiası olmak üzere derdi bilim olan herkesi derdine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bu dert hepimizin!
Ege Üniversitesi Psikoloji Kulübü

 

İlgili Haberler