Eğitim-Sen eğitim hakkı engellenenler için Nusaybin'e gitti

Türkiye’nin dört bir yanından Mardin’e giden Eğitim Sen’liler sokağa çıkma yasakları ve saldırılar sonucu eğitim hakkı engellenen öğrenciler için polisin engellemelerine rağmen Nusaybin’e gitti.
Sendika.org’un haberine göre, Türkiye’nin dört bir yanından, “Cizre’ye ‘hizmet içi’ eğitime gidiyoruz” diyerek yola çıkan Eğitim Sen’liler, saldırılara karşı Mardin’e gitti. Eğitim emekçileri Kürt illerinde süren sokağa çıkma yasakları ve asker, polis saldırıları sonucu eğitim hakları engellenen öğrenciler için Nusaybin’e yola çıkmadan önce Mardin Karayolu Parkı’nda açıklama yaptı. Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, genel merkez yöneticileri ve 103 şube başkanının katıldığı açıklamaya DBP, HDP, Mardin Büyükşehir ve Artuklu Belediyesi yöneticileri de destek verdi.
‘140 bin öğrencinin eğitim hakkı elinden alındı’
Sıkıyönetim uygulamaları ile eğitim ve yaşam hakkının ihlal edildiğini belirten Karaca, 13 Aralık’ta sokağa çıkma yasağının başladığı ilçelerde öğretmenlere çıkmaları yönünde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen mesajı hatırlattı. Karaca, “Biz o gün de açıklama yaparak öğretmenlere verileceği belirtilen seminerin aslında bir aldatmaca olduğunu, çünkü eğitim sürecinde ya haziran ya da eylül ayında seminer yapıldığını söylemiştik. Ve o aldatmacanın altındaki gerçeği gördük. 16 merkezde düzenlenmesi gerekli olan seminerle ilgili hiçbir çalışma yapılmamıştır. Bu da seminer adı altında çocukların eğitiminin elinden alındığını açık bir şekilde göstermektedir. Şuan yaklaşık 140 bin öğrencinin eğitim hakkı bu uygulama ile ellerinden alınmıştır” dedi.

Sıkıyönetim uygulamaları sırasında onlarca gencin, çocuğun ve yurttaşın yaşamını yitirdiğini dile getiren Karaca, “Yurttaşlarımız canları ile bedel veriyor. Kürt sorunu başta olmak üzere ülkenin önemli sorunlarını siyasal mecralarda tartışmalıyız. Yoksa hatalarınız yüzünden bütün yurttaşlarımız bedel ödüyor” dedi.
Eğitim emekçileri Nusaybin’e ulaştı 
Polis engelini aşarak Nusaybin’e doğru yola çıkan Eğitim Sen’lilerin yolu, Nusaybin’e 10 km kala jandarma tarafından kesildi. Eğitim Sen Başkanı ve heyetin görüşmeleri sürerken eğitim emekçileri de jandarma barikatı önünde oturma eylemine geçti. Nusaybin’e gidişlerine izin verilmeyen Eğitim Sen’liler köy yollarını kullanarak Nusaybin girişine ulaştı. Burada da polis tarafından önleri kesilen eğitim emekçileri, Nusaybin’in ara sokaklarından çatışma sesleri gelmeye devam ederken açıklama yaptı.
 
egitim-sejn-nusaybin-22aralik2015-1egitim-sejn-nusaybin-22aralik2015-2
 

İlgili Haberler