Emek bizim İstanbul bizim

Emek sinemasıyla ilgili hukuki süreçte yaşanan gelişmelerden sonra bugün İstiklal Caddesi’nde sinemasına, kentine sahip çıkanlar bir eylem gerçekleşti. Yapılan konuşmalar ve basın açıklamasının ardından İnci Pastahanesi’ne yürümek isteyen yurttaşlar polisin engeliyle karşılaştı. Eyleme gençlik örgütleri de destek verdi.

(İdil Akkuş – Genç Gazete İstanbul)  İstanbul 9. Bölge İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası’nın açtığı dava sonucunda Emek Sineması’nın yıkılarak yerine yapılan inşaat hakkında yürütmeyi durdurma kararının üzerine bugün Beyoğlu’nda bir eylem gerçekleştirildi. Yıkılan Emek Sineması’nın önünde yapılan eylem “Yalana talana hırsızlığa hayır” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla başladı. Eylemde Mimarlar Odası adına Mücella Yapıcı, Can Atalay ve İstanbul Kent Savunması’ndan Deniz Özgür konuştu.

Yapıcı, “Yargı kararlarının gecikmesi fırsat bilinerek, Tarlabaşı, Sulukule, Yırca gibi alanlar rant ve proje kurbanı edildi. Geç de olsa haklılılığımızı kanıtladık. Artık Emek Sinemas’na yapılacak her türlü müdahale suç unsuru sayılacak, suçlarına suç katacaklar” diye konuştu.

Avukat Can Atalay ise,”Bu kadar hukuksuzluğa taş bile dayanmaz” diyerek başladığı konuşmasına “Sabrımızın sınırlarını daha fazla taşırmamalarını tavsiye ediyoruz .Yarın öbür gün burayı kim karıştırdı diye yurt dışına değil aynaya baksınlar. Bu inşaat duracak, Emek bizim olacak” şeklinde sürdürdü.

Deniz Özgür tarafından Emek Sineması’yla ilgili talepler okundu. Talepler şöyle:” Sürmekte olan inşaat durdurulacak, sözkonusu proje iptal edilecek, Emek Sineması’nın içinde bulunduğu yapının bütünü kamulaştırılacak, Emek Sineması eski halinde tekrar inşa edilecek, bundan sonra korunması gereken hiçbir doğal kültürel doğal tarihi ve kamusal varlık geciken mahkeme kararları bahane edilerek yok edilmeyecek.”

20150117_174331

Eylem ranta kurban giden tarihi İnci Pastahanesine yürünerek bitirilmek istendi ancak polisin engeliyle karşılaşıldı. Slogan atılmaması ve dövizlerin indirilmesinin istendiği yürüyüş “hırsız katil AKP” sloganlarıyla Mis Sokak’taki İnci Pastahanesi önünde sona erdi.

İlgili Haberler