Erdoğan’ın atadığı şaibeli rektörün ilk işi: “Üniversitede siyaseti temizlemek”

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde 2011 yılında bir öğrenciyi sahte belgeyle araştırma görevlisi kadrosuna alan ve bu nedenle “kademe ilerlemesinin durdurulması” cezası verilen Prof. Dr. Handan İnci Elçi’yi 2019’un Ocak ayında, üniversiteye rektör olarak atadı. Erdoğan tarafından atanmış rektör olan Elçi’nin ilk yaptığı şey ise okulda akademisyenler ve öğrenciler tarafından asılan afişleri indirtmek olurken, özel güvenlikler bu durumu şöyle savundu: “Üniversitedeki her oda rektörün odasıdır, buradan siyaseti temizleyeceğiz”

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Handan İnci Elçi, 18 Ocak 2019 tarihinde Tayyip Erdoğan’ın kararı ile üniversiteye rektör olarak atandı.

Sendika.org‘da yer alan habere göre, Rektör Handan İnci Elçi’nin ilk icraatı, akademisyenlerin odaları da dahil olmakla birlikte üniversitedeki tüm pano ve duvarlardaki afişleri indirtmek oldu.

Güvenlik okulda rektörden güç alıyor: “Buradan siyaseti temizleyeceğiz”

Geçtiğimiz haftalarda önce MSGSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde Sosyolojik Araştırmalar Kulübü’nün odasına el konularak kapı kilidi değiştirildi ardından da akademisyen odalarındaki “Akademi biat etmez”, “Öğrencime dokunma” yazılı afişler özel güvenlikler tarafından toplandı. Özel güvenliklerin “Üniversitedeki her oda rektörün odasıdır, buradan siyaseti temizleyeceğiz” diyerek afişleri kaldırması öğrencilerin ve akademisyenlerin gözleri önünde gerçekleşti.

Handan İnci Elçi nasıl rektör oldu?

Elçi’nin icraatları neden ve nasıl rektör olduğu sorularını da beraberinde getirdi.Sendika.org’un haberine göre geçtiğimiz yıl Elçi’nin adı, üniversiteye sahte belgeyle araştırma görevlisi alımına ilişkin bir soruşturmada geçmişti. MSGSÜ Rektörlüğü, Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde 2011 yılında yaşanan araştırma görevlisi alımında, bir ihbar üzerine soruşturma başlattı.

Yapılan soruşturmada, ilana başvuran bir öğrencinin başvuru için gerekli belgelerinden biri eksik olduğu halde önce hükümsüz bir belge ile başvurusunu tamamladığı, başvuru bitiş tarihinden sonrasında ise, ilgili belgenin dosyaya eklenmesiyle araştırma görevlisi olarak kadroya alındığı ortaya çıktı. Aynı kadro için başvuruda bulunan birçok adayın hakkı ihlal edilerek yapılan bu işlem tam 7 yıl sonra tespit edilebildi.

Haberde ayrıca, “Soruşturma sonunda Prof. A.Ç. ve Prof. H. İ. E.’ye ‘kademe ilerlemesinin durdurulması’ cezası verildi. Üniversite çalışanları, yaşanan bu sahtekârlığa rağmen üniversitenin hala durumu Savcılığa bildirmediğini iddia ederek kamu davasının açılamadığına dikkat çektiler” ifadeleri yer alıyor.

“H.İ.E” kısaltması, 15 Mayıs 2018’de MSGSÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanlığı’na atanan Handan İnci Elçi’yi işaret ediyor. Göreve başlatılmış olan araştırma görevlisi 3 ay süreyle görevden uzaklaştırma cezası alırken, Handan İnci Elçi “kademe ilerlemesinin durdurulması” cezasına rağmen 18 Ocak 2019’da rektör olarak atandı.

İlgili Haberler