Fatih Maçoğlu: "Siyaseti üniversitelerde önderlik yapan yoldaşlardan öğrendik"

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Kültür Sanat ve Sosyal Araştırmalar Kulübü’nce düzenlenen ‘Yerel Yönetimlerde Özgün Deneyimler’ konulu panele, Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da katıldı.
Rektörlüğün izin vermemesi üzerine Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) lokalinde yapılan etkinlik kapsamındaki panelde, Maçoğlu’nun yanı sıra araştırmacı-yazar Ahmet Özdemir ve Aydın Akyazı, KOÜ öğretim üyelerinden Yar. Doç. Dr. Hülya Kendir Özdinç konuşma yaptı.
“Siyaseti devrimcilerden öğrendik”
Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, şunları söyledi: ‘’30 yıldır, 40 yıldır sizin gibi üniversitelerde önderlik yapan yoldaşlardan, Mazlum Doğan’lardan, Mahir Çayanlar’dan, İbrahim Kaypakkaya’lardan, kısacası devrimcilerden öğrendik siyaseti ve düşündüklerimizi hayata geçirme fırsatı bulduk. Devrimci, halkçı bir programı belediyemizde uygulamaya çalışıyoruz. 2004’ten beri Devrimci Halkçı Yerel Yönetim Programı’nı uygulamak için Demokratik Halklar Federasyonu olarak mücadele ediyoruz.’’
“Yerelleşme ve özyönetim”
Türkiye’de bazı söylemler üzerinden çatışma ortamı yaratılmak istendiğini de ifade eden Maçoğlu, şunları kaydetti: ‘’Öz yönetim üzerinden tartışıyorlar. Tahir Elçi ve 13 yaşındaki kardeşlerimiz gibi barış elçisi güvercinleri yok etmeye çalışıyorlar. Bizim tek isteğimiz yerelleşme. Bunun bir adı da özyönetim. Yerelleşme dediğimizde hiçbir şey olmuyor, özyönetim deyince kıyamet kopuyor. Aslında yerelleşme herkes için gereken bir şey. Ovacık dışarıdan görüldüğü gibi değil. Devrimcilerin, aydınların kafasında ne varsa dile getirebileceği, tartışabileceği bir yer. Ovacık küçük değil, düşüncelerin ufukları kadar geniş bir yer. Gelin Ovacık’ta neler yapabileceğimizi tartışalım. Mimarlar Odası’ndan devrimci arkadaşlarımız geldi. Çalışma talepleri oldu. Sonra üretim çalışması yapmak isteyen mühendisler gelmeye başladı. Artık kendimize güvenimiz de var. Bütün görüşlere açığız. Düşünmek ve tartışmak, peşinden başarıyı getirir. Bunun için hepinizin desteği ve dayanışma ruhuyla orayı geliştireceğimizden hiçbir şüphem yok.”
“Ekonominin halka eşit bir biçimde nasıl paylaştırılabileceğini düşünmeliyiz”
KOÜ Öğretim Üyesi Yard. Doç Dr. Hülya Kendir Özdinç de, konuşmasında toplumcu belediyeciliğin Avrupa ve dünyadaki tarihsel örneklemelerini yaparak “Toplumcu belediyecilik, halkçı, devrimci belediyecilik derken sanki biz böyle homojen bir halkı yansıtmıyoruz gibi algılanıyor. Halkçı belediyecilik kapsamında sağlığın, eğitimin, ekonominin halka eşit bir biçimde nasıl paylaştırılabileceğini düşünmeliyiz” dedi.  Araştırmacı-yazar Ahmet Özdemir ve Aydın Akyazı ise 12 Eylül 1980 öncesinin Fatsa Belediyesi çalışmalarından örneklemeleri anlatarak, dönemin Belediye Başkanı Fikri Sönmez’in izlediği politikalara dikkat çekti. Fatsa’nın sorunlarının çözümü için mahalle komiteleri kurularak çalışmalar yapıldığını anlatan Özdemir ve Akyazı, Fatsa’dan Ovacık’a uzanan devrimci belediyecilik örneklerinin önemli olduğu vurgusu yaptı. Konuşmacılar, kendilerine yöneltilen soruları da yanıtladı. Etkinlikte, Fatsa Çocuk Korosu da bir dinleti sundu. Maçoğlu, panel sonrası Fikir Kulüpleri Federasyonu’nun (FKF) üyeleriyle de kısa süreli bir sohbet gerçekleştirdi.
Kaynak: MedyaYazar
 
8856538

İlgili Haberler