Filmekimi bugün izleyicisi ile buluşuyor

 

Genç Gazete- Ankara

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 17.düzenlenen Filmekimi 5-14 Ekim tarihlerinde izleyicisi ile buluşuyor.

17. Filmekimi bu akşam ilk film gösterimini İstanbul’da yapacak.  İstanbul’da 10 gün sürecek olan festival, 11-16 Ekim’de Ankara’da, 18-23 Ekim’de ise İzmir’de seyirciyle buluşacak. Yönetmenliğini Bradley Cooper’ın yaptığı ve başrolünde Lady Gaga’nın olduğu Bir Yıldız Doğuyor filmi festivalin ilk açılış filmi.

Ülkelerin Oscar Adayları Filmekimi’nde!

Yılın beklenen filmleri ve yaz festivallerinde öne çıkan filmler aynı zamanda da Filmekimi kendi ülkeleri tarafından Oscar’a aday gösterilen filmlere de yer verecek. Bu filmler aşağıdaki gibi;

-Belçika’nın adayı seçilen, Cannes’da en iyi ilk filme verilen Altın Kamera dahil üç ödüle ayrılan, Lukas Dhont imzalı KIZ/GİRL.

-Güney Kore’nin adayı seçilen, kült yazar HarukiMurakami’nin öyküsünden sinemaya uyarlanan ŞÜPHE/BURNİNG.

-İzlanda’nın adayı seçilen, Kuzey mizahi ve aktivizmi harmanlayan, Benedikt Erlingson filmi WOMAN AT WAR.

İtalya’nın Oscar adayı, Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan DOGMAN.

-Polonya’nın adayı seçilen, Cannes Film Festivali En İyi Yönetmen ödülü sahibi, bir önceki filmi IDA ile ülkesine En İyi Yabancı Dilde Oscar ödülünü kazandıran PawelPawlikowski imzalı SOĞUK SAVAŞ/ COLD WAR.

-Japonya’nın adayı seçilen, Hirokazu Kore- Eda imzalı dram filmi ARAKÇILAR/ SHOPLIFTRERS.

-Lübnan’ın adayı seçilen, Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü’nün sahibi olan, Nadine Labaki imzalı KEFERNAHUM/ CAPERNAUM.

Dominik Cumhuriyeti’nin adayı COCOTE, Endonezya’nın adayı KATİL MARLİNA/ MARLINA THE MURDERER IN FOUR ACTS, Finlandiya’nın adayı ÖLDÜRÜCÜ/ EUTHANIZER, Gürcistan’ın adayı NAMME, İsrail’in adayı PASTACI/ THE CAKEMAKER, Kosova’nın adayı EVLİLİK/ THE MARRIAGE, Paraguay’ın adayı MİRASÇILAR/THE HEIRESSES ve Venezüela’nın adayı AİLE/ THE FAMİLY’nin de geçtiğimiz Nisan ayında düzenlenen 37. İstanbul Film Festivali programında yer aldığını hatırlatalım.

 

İlgili Haberler