FKF,Beyoğlu Sinemasıyla Dayanışmaya Çağırıyor

 

Geçtiğimiz günlerde Türkiye, benzerlerini kentsel dönüşümlerle, tekelleşmeyle, mali sıkıntılarla kaybettiği Beyoğlu Sineması’nın kapanacağı haberine uyandı. Duyuruya göre sinemanin 30 Haziran’da kapanacağı ifade ediliyordu. Dayanisma mesajlarımızı iletmek için gittiğimizde Sinemanın işletmecilerinin aktarımının 2013 senesinde bu durumu yaşamaktan başka sinemanın yardımları ile kurtulduğu ve süreci bu zamana kadar ertelediği yönünde oldu. “Uzun süredir sadece çalışanlarımızın maaşlarını veremiyoruz, herhangi bir yenileme yapamıyoruz ve kaçınılmaz sonu yaşamak zorundayız artık” dendi.

Moda Sineması gibi Beyoğlu Sineması’nın da kuruluşlarındaki asıl amaç izleyiciler ile sanat filmlerini buluşturmaktı. Beyoğlu Sineması, 12 Eylül Darbesinden sonra sinemaya dayatılan Amerikan filmlerine alternatif olarak bağımsız sinemaya fırsat vermesi ile farklı bir yere gelmişti.*

Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF), 19 Haziran’da yapacağı dayanışma etkinliği ile bütün gençliği kentine ve kültürüne sahip çıkmaya çağırdı. 15.00’da Mücella Yapıcı ile “Kent Mekanları ve Dayanışma” başlıklı söyleşi ve 17.15’de “Gençlik Başımda Duman” film gösterimi ile bu konuya dikkat çekmek amaçlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde başlayan kampanyalarla Beyoğlu Sineması’nın kapanmasının en azından ertelendiği duyuruldu. Sinema yazarı Cem Altınsaray bu konu hakkında şunları söyledi:
“Hani Gezi zamanı deniyordu ya ‘Mesele sadece ağaç değil’ diye. Şimdi de mesele sadece Beyoğlu Sineması değil. İnsanlar artık bir şeyleri de kurtarabilmek istiyor. Bu kararlılık, bu coşku hep ondan; bir şey yaptık diyebilmek için.”**
Ayrıca GençGazete Blog’da bu konu ile ilgili yayınlanan Reyyan Karacalar’ın yazdığı “Beyoğlu Sineması’na Veda Ederken” başlıklı yazıda Beyoğlu’nun tarihi ve önemi üzerinde durulmuştur. Konuyla ilgili detaylı bilgileri adı geçen içerikten okumanızı tavsiye ederiz.

*  https://gencgazete.org/beyoglu-sinemasina-veda-ederken/
** http://www.diken.com.tr/insanlar-artik-bir-seyleri-kurtarmak-istiyor-beyoglu-sinemasi-simdilik-kapanmiyor/

İlgili Haberler