FKF’den Ali Erbaş Hakkında Suç Duyurusu ve İstifa Çağrısı

24 Temmuz Cuma günü Ayasofya’nın cami olarak açılışı sırasında Ali Erbaş’ın elinde kılıçla Mustafa Kemal Atatürk’e lanet okuması sonrası Fikir Kulüpleri Federasyonu üyeleri Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu. Tüm yurttaşları Cumhuriyet değerli için toparlanmaya çağıran FKF, alierbasistifa.com internet sitesi üzerinden de bir istifa kampanyası başlattı.

Fikir Kulüpleri Federasyonu adına Genel Başkan Şevket Çavuşoğlu FKF üyesi üniversitelilerden oluşan bir heyetle birlikte bugün Ankara Adliyesi’ne giderek Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu ve Ali Erbaş’ı istifaya çağırdı.

24 Temmuz Cuma günü Ayasofya’nın cami olarak açılışı sırasında Ali Erbaş’ın elinde kılıçla Mustafa Kemal Atatürk’e lanet okuması sonrası Fikir Kulüpleri Federasyonu üyeleri Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu. Tüm yurttaşları Cumhuriyet değerli için toparlanmaya çağıran FKF, alierbasistifa.com internet sitesi üzerinden de bir istifa kampanyası başlattı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline geldiğine yönelik çarpıcı tespiti de içeren kampanya metni şu şekilde:

24 Temmuz Cuma günü Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın elinde kılıçla okuduğu hutbe ve Ayasofya’nın cami olarak açılışında yaşananlar, sıradan bir dini ibadet değil, Cumhuriyet ve laikliğe karşı gericiliğin gövde gösterisi olarak gerçekleşmiştir. Bir devlet memurunun resmi görevini icra ederken laikliğe kılıç çekmesi ve Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e lanet okuması kabul edilemezdir.

Ali Erbaş’ın dehşet içinde dinlediğimiz sözleri yeni bir durum olmayıp malumun ilamıdır. 1924 yılında din alanının laik cumhuriyetin kurallarına göre düzenlenmesi amacıyla Şeriye ve Evkaf Vekaleti’nin yerine kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı uzun yıllardır kuruluş amacından sapmış, laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline gelmiştir. Erbaş’ın elinde kılıçla Cumhuriyet’e ve onun kurucusuna okuduğu lanet, bardağı taşıran damla olmuştur.

Biz aşağıda imzası olanlar, laik cumhuriyete yönelik saldırıların son bulması ve sorumlularının hesap vermesi adına aşağıdaki taleplerin takipçisi olacağız:

● Cumhuriyet’e kılıç çeken ve onun kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e lanet okuyan Ali Erbaş istifa etmelidir.
● Kuruluş amacının dışına çıkarak laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline gelen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tüm faaliyetleri derhal durdurulmalı ve din alanı laikliği esas alarak kurulacak, tüm inançlara eşit mesafede duracak ve inanç ve vicdani kanaati ne olursa olsun tüm yurttaşları eşit kabul edip çağ dışılığa ya da nefret söylemine sapmayacak yeni bir kamu kurumu tarafından düzenlenmelidir.
● Diyanet İşleri Başkanlığı ve diğer kamu kurumlarına sızmış olan tarikatlar ve tüm karşı devrimci odaklar dağıtılmalı, kamu görevinde liyakat ve çağdaş değerlere bağlılık esas alınmalıdır.

İlgili Haberler