Flört Şiddetinin 7 Hali

Ülkemizde kadına yönelik fiziksel, psikolojik, cinsel şiddet AKP döneminde hızla artarken özellikle genç kadınların en çok maruz kaldığı şiddet biçimlerinden biri olan flört şiddeti aynı zamanda farkına varması da en zor şiddet biçimlerinden biridir. Bir flört ilişkisinde, partnerinizin size karşı fiziksel, cinsel, psikolojik, sosyal ve dijital şiddet içeren davranışlarda bulunmasına “flört şiddeti” denir. Flört şiddeti durumunda partneriniz; size karşı şiddet göstererek üzerinizde egemenlik kurmayı, sizi kontrol etmeyi ve gücünü göstermeyi hedefler. Flört şiddeti, bitmiş ya da sürmekte olan heteroseksüel ya da homoseksüel ilişkilerde ortaya çıkabilir. Flört şiddeti her türlü sosyal-kültürel çevrede vardır. Araştırmalar flört şiddetinin her geçen yıl arttığını ortaya koymuştur. Üstelik çok daha fazlasının ilişki içinde yaşandığı halde farkına varılmayıp araştırma raporlarına yansımadığı da biliniyor. Birçok kadın flört şiddetine maruz kaldığı halde bu durumun farkına bu sebeple varamayabiliyor.

AKP’nin gerici Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in “algıda seçicilik” olarak tanımladığı, “kadına yönelik şiddetin” keskin bir yüzü olan flört şiddetinin farkına varmak, flört şiddetiyle mücadelenin en önemli adımlarından biridir. Flört şiddetinin farkında olmak sanılanın aksine zor değildir. Flört ilişkileriniz boyunca flört şiddetine maruz kalmadığınızı düşünüyorsanız eğer, sizler için derlediğimiz maddeler bu konuda fikrinizi değiştirebilir.

1) Partneriniz bedeninize kasıtlı olarak zarar veriyorsa…

Partnerinizin size vurması, tokat atması, yumruk atması, bir eşya fırlatması, bıçak ya da silah çekmesi, sizi itmesi, tekmelemesi, ısırması, saçınızı çekmesi fiziksel şiddet örnekleridir. Unutmayın ki siz ve bedeniniz biriciksiniz. Siz istemediğiniz sürece bedeniniz dokunulmazdır.

2) İstemediğiniz halde cinsellik konusunda ”hayır” kabulü yoksa..

Cinsel flört şiddeti; partnerinizin sizi cinsel birliktelik veya yakınlık yaşamak için zorlaması, cinsellik konusunda “hayır”ı kabul etmemesidir. Partnerinizin istemediğiniz halde sizi öpmesi ve size dokunması, siz alkol veya madde etkisi altındayken ya da bilinciniz yerinde değilken sizinle cinsel birliktelik kurması, cinsel birliktelik sırasında, öncesinde veya sonrasında size karşı küçümseyici ve kaba bir tutum sergilemesi, doğum kontrol yöntemlerini kullanmaması veya sizin kullanmanıza izin vermemesi cinsel şiddet örnekleridir*. Beden bütünlüğünü ihlal edilmesi bir şiddet türüdür. Beden dokunulmazlığı hakkını ihlal eden bu suç sadece tanımadığınız kişilerden değil sevgilinizden, birlikte yaşadığınız kişiden hatta eşiniz tarafından işlenebilir. Partnerinizin siz istemediğiniz sürece sizi cinsel ilişkiye zorlaması tecavüzdür ve suçtur. Evlilik içinde isteğinizin dışında bu suçun işlenmesi cezayı da suçu da hafifletmez. Bir kadın cinselliği istediği zaman, istediği şekilde ve istediği kişiyle yaşama hakkına sahiptir.

3)Partneriniz size isim takıyor, bağırıyor, iftira atıyor, hakaret veya küfür ediyor, ne yapmanız ve ne giymeniz gerektiğini söylüyor, sizi başkalarının önünde küçük düşürüp, tehdit ediyorsa…

Flört şiddetinin büyük bir bölümünü oluşturan “psikolojik flört şiddeti”, bu örneklerden bir tanesine bile maruz kalmanız durumunda yaşanmış kabul edilir. Partnerinizin sizde korku uyandıracak, sizin kendinize olan güveninizi ve saygınızı zedeleyecek biçimde konuşması ve davranması psikolojik flört şiddetidir. Partnerinizin size isim takması, bağırması, iftira atması, hakaret veya küfür etmesi, ne yapmanız ve ne giymeniz gerektiğini söylemesi, sizi başkalarının önünde küçük düşürmesi, tehdit etmesi, kötülemesi ve isminizi karalaması, suçlaması, yıkıcı bir biçimde eleştirmesi, “koruma altına alma” bahanesiyle yönlendirmesi, sırlarınızı başkalarına söylemesi psikolojik şiddet örnekleridir.

4) Partneriniz sizin sosyal ilişkilerinizi kısıtlıyorsa, kontrol ediyor ve sosyal çevrenizden soyutlanmanıza, yalnızlaşmanıza neden olacak şekilde davranıyorsa…

Sosyal flört şiddeti, flört şiddeti türlerinden en gizli ilerleyenlerinden biridir. Kabul edilmesi, ya da bu örneklerin türevlerini flört şiddeti olarak tanımlamak birey için bir hayli zaman alabiliyor. Partnerinizin aileniz veya arkadaşlarınızla görüşmenize izin vermemesi, kimlerle arkadaş olduğunuzu kontrol etmesi, “namusunu koruduğunu” söyleyerek erkek arkadaşlarınızla konuşmanızı yasaklaması, kıskançlık yaparak sosyal ilişkilerinizi kısıtlamaya çalışması ve kıskançlığı sevgisinin dışavurumu gibi göstermesi, arkadaşlarınıza zaman ayırdığınızda sizi suçlaması, eleştirmesi veya size küsmesi, sürekli başkalarıyla flört edip etmediğinizi araştırması, toplum, aile veya okul karşısında sizi “utandırmak” ya da “rezil etmekle” tehdit etmesi sosyal şiddet örnekleridir.

5) Partneriniz teknolojik araçları sizi kontrol etmek için kullanıyorsa, bu araçlar aracılığıyla sizi tehdit ediyorsa…

Sosyal medya hesaplarımız günümüzde iletişim ağımızın büyük bir bölümünü oluşturuyor. İletişim ağlarımızın istemimizin dışında kısıtlanması suçtur. Partneriniz sosyal medya hesaplarınızın şifrelerini istiyor ve kontrol ediyorsa bu, güvensizlik çıkışlı bir “dijital taciz”dir. Sosyal medyada kimlerle arkadaş olabileceğinize karar vermesi, resim ya da video göndermek için sizi zorlaması, telefonunuzu veya bilgisayarınızı karıştırması, sürekli mesaj atması ve hızlı bir yanıt beklemesi dijital şiddet örneklerindendir.

6) Ayrıldığınız ya da hala birlikte olduğunuz flört ilişkinizde partneriniz sizi sürekli izleyip, takip ediyorsa…

İngilizce ismi “stalking”, Türkçe’de “ısrarlı takip” anlamına gelir. Takip davranışı, sizde korku uyandırmayı, size gözdağı vermeyi ve güvencesiz hissettirmeyi hedefler. Eski sevgilinin haber vermeden veya davet edilmeden evinize ya da okulunuza gelmesi, gittiğiniz yerlerde karşınıza çıkması, sürekli hediye veya çiçek alması veya göndermesi, arkadaş çevrenizle iletişim kurması ve sizinle ilgili bilgi almaya çalışması, sizin eşyalarınıza zarar vermesi ısrarlı takip davranışı örnekleridir.

7) Partneriniz toplumsal cinsiyet konusunda tahakkümlü bir tutum sergiliyorsa…

Partneriniz erkeklerin kadınlardan daha üstün, daha güçlü, daha mantıklı, daha zeki vb. olduğunu ve bu yüzden kadın ve erkeklerin birbirinden farklı işler yapması gerektiğini sık sık dile getiriyorsa, şiddetin normal ve doğal bir şey olduğunu, ”bazı kadınların şiddeti hak ettiğini” düşünüyorsa, kıskanmasının ve üzerinizde tahakküm kurmasının bir sevgi göstergesi olduğunu iddia ediyorsa, kadınları, kadın bedenini ve kadınlığı küçümseyen cinsiyetçi küfür ve ifadeler kullanıyorsa ve buna karşılık erkekliği yüceltiyorsa (kız gibi davranmak, adam gibi iş yapmak, erkek işi, namusu korumak vb.) ve LGBTİ (Lezbiyen, gay, biseksüel, trans, interseks) bireylere karşı saldırgan ve ayrımcı bir tutum sergiliyorsa, ilişkinizde şiddete maruz kalmanız olasıdır.
Flört şiddetiyle karşı karşıya kaldığınızı düşünüyorsanız, susmayın!

Şiddete katlanmak zorunda değilsiniz, şiddetle mücadele edebilirsiniz.
Şiddeti tanımanız önemli ve şiddet için kendinizi sorumlu görmemeniz çok daha fazla önemli.
Şiddeti normalleştirmeyin. Aklınızdan “bunu hak ettim”, “beni sevdiği için yapıyor” gibi düşünceler geçebilir. Kendinizden şüphe etmeyin.

Haklı şiddet yoktur. Şiddetin olduğu yerde de sevgi yoktur.

Kaynakça:

– Bilgi Üniversitesi Cinsel Tacizi ve Saldırıyı Önleme Birimi
www.genckadınfonu.org
www.huksam.hacettepe.edu.tr/Turkce/SayfaDosya/flort_siddeti.pdf
www.kadınınınsanhaklarıvakfı.org
– Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı Yayınları

İlgili Haberler