Foto muhabirleri Hollanda’da greve çıktı: ”Foto muhabirliğinin bir değeri var!”

Hollanda Fotoğrafçılar Vakfı’nın (NVF) çağrısıyla Hollanda’da yaklaşık 500 serbest foto muhabiri ülke genelinde grev yaptı. Muhabirler bugün hiçbir medya kuruluşu ve ajansına fotoğraf göndermeyeceklerini bildirdi.

Yüzlerce serbest foto muhabiri, fotoğraf ve görevlendirme ücretlerinin iyileştirilmesi için grev yaptı. Lahey kentindeki Hollanda Ulusal Haber Ajansı (ANP) binası önünde toplanan yaklaşık 500 serbest foto muhabiri, “Foto muhabirliğinin bir değeri var” yazılı pankart açarak eylem yaptı. Eylemde foto muhabirlerinin ücretlerinin yüzde 14 artırılması istendi.

BirGün’de yer alan habere göre eylemciler, daha sonra yanlarına gelen ANP Genel Müdürü Martijn Bennis’e, üzerinde “Medya kuruluşları ve işverenler bize içler acısı ücretler veriyor. Bu yüzden Avrupa ve Hollanda’da görülmemiş bir eylem yapıyoruz. Mecburuz, çünkü kalitenin bir bedeli var. Foto muhabirliğinin bir bedeli var.” mesajı ile çok sayıda Hollandalı foto muhabirin isminin yazılı olduğu bir afiş takdim etti. NVF, 1 Şubat’a kadar farklı eylemler planladıklarını açıkladı.

İlgili Haberler