Futbol efsanesi Johan Cruyff hayatını kaybetti

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük futbolcuları arasında gösterilen Hollandalı Johan Cruyff, 68 yaşında Barcelona’da hayatını kaybetti. 

Cruyff Vakfı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, uzun süredir akciğer kanseri tedavisi gören Cruyff’un İspanya’nın Barcelona şehrinde bulunan evinde hayatını kaybettiği belirtildi. Açıklamada, Cruyff’un kaybından dolayı yaşanan üzüntü paylaşılarak, ailesine başsağlığı dilekleri iletildi. Hem futbolcu hem de teknik direktör olarak görev yaptığı Ajax ve Barcelona’da efsane haline gelen Cruyff, Hollanda Milli Takımı’nda 48 kez forma giymişti. Uzun yıllar Ajax’ta farklı görevlerde bulunan Cruyff, geçtiğimiz kasım ayında yönetimle ters düştüğü gerekçesiyle Amsterdam ekibindeki danışmanlık görevinden ayrılmıştı.

3 kez Avrupa’da yılın futbolcusu seçildi                              

Aktif futbol yaşamında sarı saçları ve çalımları nedeniyle “Sarı fare” lakabıyla bilinen Cruyff, 1964-1984 yılları arasında Ajax, Barcelona ve Feyenoord takımlarında forma giymiş ve üç kez Avrupa’da Yılın Futbolcusu seçilmişti.

1971, 1972 ve 1973 yıllarında üç kez Ajax ile Avrupa şampiyonu olan Cruyff, aktif futbol hayatının ardından Ajax ve Barcelona’da teknik direktörlük de yapmıştı.

Cruyff teknik direktörlüğünde Ajax’a 1987 yılında, Barcelona’ya ise 1989 yılında Avrupa Kupa Galipleri Kupası’nı kazandırmıştı.

Efsane futbol adamı daha sonra Barcelona’nın başında 1992 yılında Şampiyonlar Ligi’ni ve Süper Kupa’yı da kazanmıştı.

Johan Cruyff’un kariyerinde futbolcu olarak; 3 Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonluğu, 9 Hollanda Ligi şampiyonluğu, 6 Hollanda Kupası, 1 La Ligi şampiyonluğu, 1 İspanya Kral Kupası; teknik direktör olarak da 1 Avrupa Süper Kupası, 1 Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonluğu, 2 Avrupa Kupa Galipleri Kupası, 4 La Liga şampiyonluğu, 1 İspanya Kral Kupası ve 2 Hollanda Kupası şampiyonluğu biliniyor.

 

 

İlgili Haberler