Futbolun "sol açığı" Çizgi Metin'i saygıyla anıyoruz… #MetinKurt

Milli takım ve Galatasaray’ın unutulmaz sol açığı, devrimci spor emekçisi Metin Kurt’u aramızdan ayrılışının 3. yılında saygıyla anıyoruz…
Galatasaray’ın ve milli takımın unutulmaz sol açığı Metin Kurt, 3 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı. Metin Kurt nam-ı diğer “Çizgi Metin”, spora devrimci bir soluk kazandırma çabasıyla tanınıyordu. Kurt, kendisine takılan “Çizgi” lakabı ile özdeşleşen futbolunu halkçılıkla açıklıyordu: “Halka en yakın yer neresi? Çizgi. Ben de çizgide beklerdim. Antrenör ve idarecilerin olduğu tarafta oynamayı sevmiyorum. Kapalının önünde oynamamak için bir devre sağ açık, bir devre de sol açık oynardım.”
Aktif futbol yaşamını Kayserispor’da sonlandıran Kurt, Galatasaray ve milli takımda çok sayıda şampiyonluk yaşadı, birçok başarıya imza attı.
1976 yılında Türk sporunu grev hakkıyla tanıştıran isim yine Çizgi Metin’di. Galatasaray 1976’da Türkiye Kupası’nda finale çıkma primini 10 bin lira olarak belirler. Ancak takım adını finale yazdırmasına rağmen ödeme bir türlü yapılmaz. Bunun üzerine Türk futbolunun ‘Sol Açığı’ Çizgi Metin, antrenmana katılmayarak greve gider. Dönemin önemli futbolcuları Yasin, Gökmen, Büyük Mehmet’in de katıldığı eylem “Türk Sporunun ilk grevi” olarak tarihe geçer.
1970-1976 yılları arasında Galatasaray forması giyen Çizgi Metin, kulübün 70-73 döneminde kazandığı üç lig şampiyonluğunda önemli rol oynadı. Milli takım formasıyla 37 maçta ter döken Metin Kurt, 1969 yılında ECO kupasını kazanan kadroda yer aldı.
“Hiçbir şut emekçi kalesine girmeyecek. Önce, sporda ter dökenler kazanacak” sloganıyla Türkiye Devrimci Spor Emekçileri Sendikası’nın kuruluşuna da önderlik etti Çizgi Metin. Sendika, sporcuların özlük hakları için birçok çalışmaya imza attı.
Kesmeşeker grubu tarafında adına “Metin Kurt Yalnızlığı” adlı bir şarkı bestelendi.

İlgili Haberler