Gazeteci Sedat Sur Tahliye Oldu

Kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi hakkında yaptığı yolsuzluk başlıklı haber sebebiyle 11 ay 20 gün ceza alan Özgürüz muhabiri Sedat Sur tahliye edildi. 

Sur, tahliye edildiğini Twitter’dan paylaşarak, “Az önce tahliye edildim. Herkese selamlar” dedi.

Sur’un haberi Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atandıktan sonra kentte düzenlenen din konusundaki bir konferansta yolsuzluk yapıldığı iddialarıyla ilgiliydi. Oda Tv’nin haberine göre Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gazeteci hakkında “kayyumu hedef gösterme”, “hakaret”, “örgüt propagandası” suçlamasıyla hazırlanan iddianame kabul edildi ve 9 Kasım’da görülen duruşmada Gazeteci Sedat Sur’a 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.

Ceza bir yılın altında olduğu için Sur’un cezaevine girmemesi gerekiyordu. Bugün cezaevine teslim olan gazeteci Sur, evrakların ulaşması için gerekli süreyi cezaevinde geçirecek. Cezaevi önünde #Ozguruz canlı yayınında konuşan gazeteci Sur, cezaevinin insan doğasına aykırı olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Bu ülkede gazetecilik yapmanın, doğru yerde durmanın bedeli, ülkenin değişmesi gereken realitesi bu. Üzgünüm ama yorgun ve yılgın değilim.”

İlgili Haberler