“Gazetecilik suç değildir” yazısı sebebiyle tutuklanan Berivan Bila serbest bırakıldı

Karadeniz Teknik Üniversitesi Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencisi Berivan Bila, avukatlarının itirazı sonucu serbest bırakıldı.

6 Aralık 2018 Perşembe günü sosyal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek gözaltına alınan Bila, iki gün sonra tutuklandı. “Gazetecilik suç değildir” başlıklı yazısıyla cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddia edilen Bila, Trabzon Cezaevi’ne gönderildi. Bila, avukatlarının itirazı sonucu serbest bırakıldı.

Tutuklanmasına gerekçe gösterilen “Gazetecilik bölümü ders 1: Gazetecilik Suç Değildir” başlıklı yazısının son kısmı ise şu şekilde;  “Biz genç gazeteci adayları  aynı cesaretle aynı suçu işlemeye talibiz. Sansüre karşı yaşamları pahasına mücadele veren gazetecilerin mirasının getirdiği bir sorumluluk var üzerimizde biliyoruz. O sorumluluğu en iyi şekilde taşıyan üniversiteliler olacağız. Bugün amfide kantinde, yarın sokak da elimizde kalem, dilimizde birilerinin saltanatının altına dinamit olacak sözler ile yanı başınızdayız. Onur ve cesaret kazanacak, biz kazanacağız!”

İlgili Haberler