Genç Gazetecilerden 10 Ocak mesajı

Genç Gazete
Türkiye ve bulunduğumuz coğrafyada her geçen gün basın özgürlüğü daha da kötü duruma gitmekte. Sınır Tanımayan Gazeteciler 2017 yılının Nisan ayında yaptığı açıklama ile Türkiye’nin 180 ülke arasında 155. sırada yer aldığını açıkladı. Bu sıralamaya göre Türkiye’nin basın özgürlüğünde “Kara Liste” olarak adlandırılan ülkelerin arasına girmesine sadece 4 sıra kaldı.
Bu memlekette gazeteciler her zaman devletin hedefinde olmuştur. Her dönemde baskıya maruz kalmış ve gazeteciler tutuklanıp; gazete ve dergi gibi yayım organları kapatılarak susturulmaya çalışılmıştır.Biz bugün görüyoruz ki baskıcı olan her hükümet sonunda yıkılıp gitmiş, saltanatları çökmüş ama doğruları yazmaktan bir adım bile geri çekilmeyen, tüm baskılara rağmen korkusuzca işini yapan gazeteciler bu memlekette her zaman var oldu ve olmaya da devam edecektir.
Bugün Türkiye’de gazeteciler haksız yere tutuklandı, hapise atıldı. Bazen bir tweet yüzünden gözaltına alınıp tutuklandılar ve haber yapmaları engellendi. Tutuklu gazeteciler konusunda ise Türkiye, Dünya’nın en büyük gazeteci hapishanesine dönüşmüş durumda. Öyle ki Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Ekim ayında yaptığı açıklamada 156 gazetecinin ve medya çalışanının tutsak olduğunu açıkladı. Bu gazetecilerin bir çoğu henüz yargılanmamış durumda bulunuyor. 22 Aralık 2016 günü gözaltına alınıp tutuklanan Ahmet Şık ise bunların en önemli örneklerinde biridir. Yazdığı “İmamın Ordusu” isimli kitabı daha basılmadan yasaklanan Ahmet Şık, 1 yıldan fazla bir süredir tutuklu bulunmakta.
Bu ülkede haber ve gazetecilik için can veren Metin Göktepe’ler, devletin her türlü karanlık işini deşifre eden, araştırmacı gazeteciliğin üstadı Uğur Mumcu’lar, halkların kardeşliği için uğraşan Hrant Dink’ler, barışın simgesi Musa Anter’ler, ne pahasına olursa olsun hakikatı dile getiren Ahmet Şık’lar olduğu sürece basın özgürlüğü ve gazetecilik mücadelesi devam edecek.
Genç Gazeteciler

İlgili Haberler