Genç yaştaki intihar girişimlerinin etkileri kalıcı

Gençlik yaşlarında intihar girişiminde bulunmuş olan insanlar, yaşamları boyunca çok çeşitli fiziksel ve psikolojik sorunlarla karşılaşıyor. Fakat sağlık sistemleri bu hastaların ihtiyaçlarına yanıt veremiyor.

Journal of American Medical Association’da (JAMA) yayınlanan bir çalışmaya göre, gençliğinde intihar girişimi öyküsü olan insanların depresyon, madde bağımlılığı, tekrarlayan intihar girişimleri gibi psikiyatrik sağlık sorunlarına sahip olma oranları çok daha yüksek bulundu. Gençliğinde intihar girişiminde bulunmuş olan insanlarda metabolik sendrom gibi fiziksel sağlık sorunlarında da artış izlendi. Bu hasta grubunda aynı zamanda şiddet içeren suçlara dahil olma veya eşine şiddet uygulama oranları da belirgin derecede yüksek bulundu. Ek olarak gençliğinde intihar girişiminde bulunmuş olan orta yaşlı erişkinlerde yalnızlık ve hayatından memnun olmama duygusunun çok daha yaygın olduğu görüldü.

Çalışmayı yürüten bilim insanları gençliğinde intihar girişiminde bulunmuş olan insanların çoğunun yoksul sınıflara dahil oldukları ve sağlık hizmetlerinin maddi bedelini karşılayamadıkları için tedavi edilemediklerine vurgu yapıyorlar.

Çalışmanın yürütüldüğü ülke olan Amerika Birleşik Devletleri’nde sağlık sigortası olmayan insanlar sağlık hizmetleri masraflarını ceplerinden karşılamak zorundayken ülkemizde de sağlık hizmetlerinin her basamağında cepten ödemeler giderek yaygınlaşıyor, katkı paylarının miktarları artıyor. Bir üniversite hastanesinin Psikiyatri Polikliniğinde muayene olmak isteyen ve sağlık güvencesi olan bir hastanın ödemesi gereken muayene katılım payı en az 8 TL iken sağlık güvencesi olmayan bir hastanın ödemesi gereken muayene katılım payı 15-45 TL arasında değişiyor. Yapılan tetkiklerden alınan ek ödemeler ve yazılan ilaçlardan alınan katkı payı ise bu tutara dahil değil.

İlgili Haberler