Gerici saldırı sonucunda Yeni Zelanda’da 49 kişi yaşamını yitirdi

Genç Gazete- Ankara

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki camiye silahlı saldırı oldu. Gerici saldırı cuma namazı kılındığı esnada gerçekleşti. Polis saldırılarda 49 kişinin öldüğünü belirtti. 

Yeni Zelanda’nın Chrstchurch kentinde bulunan Masjid Al Noor ve Linwood Masjid camilerinde cuma namazı kılındığı esnasında silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırı sonucunda 49 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Saldırıların ardından üç erkek ve bir kadın şüpheli gözaltına alındı.

Yeni Zelanda polisi twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Aktif bir tetikçi ile ChristChurch’te ciddi ve gelişen bir durum yaşanıyor. Polis durumu yönetme konusunda tüm kabiliyetiyle yanıt veriyor, ancak risk ortamı hala son derecede yüksek. Polis, ChristChurch’te oturanların sokaklardan uzaklaşmalarını ve bir sonraki duyuruya kadar içeride durmalarını tavsiye ediyor. Christchurch okulları bir sonraki duyuruya kadar kilitlenecek. Kamuoyuna iş birlikleri için teşekkür ederiz, bölge sakinlerini bilgilendirmek için daha fazla güncelleme sağlayacağız.” ifadelerine yer verdi.

Yetkililer saldırı sonrası tüm camilerin kapılarını kapatmasını istedi.

Avusturalya Başbakanı Scott Morrison, yakalananlardan birinin Avusturalya vatandaşı olduğunu belirtti. Morrison, bu kişinin “sağcı bir terörist” olduğunu belirtti.

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, saldırılar sonrası yaptığı açıklamada, “Yeni Zelanda’nın en karanlık günlerinden biri” ifadesini kullandı.

Saldırı anı canlı yayınlandı

Saldırgan saldırı anını gerçekleştirirken görüntüler Facebook’ta canlı yayınlandı.

Facebook’a bu videoyu yükleyen kişi, aynı isimle Twitter’da 74 sayfalık bir manifesto yayımladı. Saldırıyı üstlenen bu kişi, göçmen karşıtı manifestoda, kendisini 28 yaşında Avustralyalı bir erkek olarak tanımladı.

Saldırı öncesi manifesto yayınlamış 

Saldırıyı Brenton Tarrant üstlendi. Tarrant saldırı öncesi twitter da manifesto yayınlamış. Tarrant, manifestosunda 2011 yılında Norveç’te 77 kişiyi öldüren Anders Breivik’ten ilham aldığını yazmış.

Tarrant canlı yayında , saldırıyı aslında Christchurch’ün yaklaşık 30 kilometre güneybatısında bulunan bir kasabadaki camiye yapmayı planladığını belirtiyor. Fakat bu Al Noor ve Linwood camilerinin kiliseden dönüşürüldüğünü fark edince bunun bir saygısızlık olduğunu düşündüğü için buraya yaptığını belirtiyor.

 

İlgili Haberler