Geyikbayırı’nda maden ruhsatına protesto

Antalya’da doğaseverler Türkiye’nin en önemli kaya tırmanış bölgesi olan Geyikbayırı’nda verilen maden arama ruhsatını protesto etmek için bir araya geldi.

Geyikbayırı’ında ana kaya tırmanış bandında 67 hektar alan için 4 Aralık 2014 tarihinde maden arama ruhsatı verildiği belirtildi. Bölgenin maden arama faaliyeti adı altında mermer ocağına dönüşecek olmasına karşı çıkan çevre dernekleri ve kulüpler bölgede bir araya geldi. Bölgede buluşan grup bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada ‘Maden arama işlemi bölgeye geri dönüşü mümkün olmayan zararlar verecektir. Doğal yaşam alanları, hayvancılık, tarım alanları, yaylacılık ve su kaynaklarını olumsuz etkileyecektir. Tırmanışa bağlı olarak da ekoturizm zarar görecektir” ifadesine yer verildi.

Eyleme destek veren Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise bölgede Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ile sürdürülebilir ekoturizm çalışması yürütürken Geyikbayırı’nın maden arama sahası haline getirilmek istenmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Belediye olarak bölgede bugüne kadar bir tek taş ocağı ruhsatı vermediklerini belirten Başkan Böcek, kendisini de bölgeye çok yakın Çağlarca köyünden olduğunun altını çizdi ve ‘Burası ruhsatlandırılırken belediyemizden görüş dahi sorulmadı. Ama bu birliktelikten bir sonuç çıkacaktır. İzin iptal edilecektir” dedi. Geyikbayarı’nda 6 dönem muhtarlık yapan Murat Yılmaz, bölgenin dağlarını karış karış bildiğini dile getirerek, ‘İnsanların sevdiği noktaları heder etmek hiç yerinde değil. Tek isteğim var burası ellenmeden bozulmadan yerinde durması” dedi.

İlgili Haberler