Gezi korkusu devam ediyor: Kavala ve 15 kişiye ağırlaştırılmış müebbet istemi

Gezi Direnişine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında aralarında Osman Kavala’nın da bulunduğu 16 kişi için ağırlaştırılmış müebbet istendi.

Gezi Direnişine ilişkin aralarında 15 aydır cezaevinde bulunan Osman Kavala ve sanatçı Mehmet Ali Alabora’nın da bulunduğu 16 kişiyle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianamede 16 kişinin de “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılması istendi. İddianamede Gezi direnişi ‘kalkışma’ olarak tanımlandı. Davanın müştekileri arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan da var.

Gezi Parkı direnişine ilişkin aralarında Osman Kavala, Mehmet Ali Alabora, Can Dündar, Mücellla Yapıcı gibi isimlerin bulunduğu 16 kişiyle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. 16 kişiye 10 suçlama yöneltildi.

Yöneltilen suçlamalar

Tüm kişiler hakkında, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilen iddianamede, bazı şüphelilerin “mala zarar verme”, “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması”, “ibadethane ve mezarlıklara zarar verme”, “ateşli silahlar kanuna muhalefet”, “nitelikli yağma” ve “nitelikli yaralama” gibi iddialardan da değişen oranlarda hapisle cezalandırılması istendi.

16 isim şüpheli, 6 kişi hakkında yakalama kararı

İddianamede Yiğit Aksakoğlu ve Osman Kavala’nın halen tutuklu bulunduğu hatırlatıldı. Kavala ve Aksakoğlu dışındaki diğer kişilerin tutuksuz şekilde yargılanacakları öğrenildi.

657 sayfalık iddianame İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianame kabul edilirse şüpheliler önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Can Dündar’ın da aralarında bulunduğu 6 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Yakalama kararı çıkarılan isimler şöyle: 

 1. Ayşe Pınar Alabora
 2. Can Dündar
 3. Memet Ali Alabora
 4. Gökçe Yılmaz Handan
 5. Meltem Arıkan Hanzade
 6. Hikmet Germiyanoğlu                                                                                                                                            

  657 sayfalık iddianamede şu 16 isim “şüpheli” olarak yer aldı: 

 1. Osman Kavala
 2. Ali Hakan Altınay
 3. Ayşe Mücella Yapıcı
 4. Ayşe Pınar Alabora
 5. Can Dündar
 6. Çiğdem Mater Utku
 7. Gökçe Yılmaz
 8. Handan Meltem Arıkan
 9. Hanzade Hikmet Germiyanoğlu
 10. İnanç Ekmekci
 11. Memet Ali Alabora
 12. Mine Özerden
 13. Şerafettin Can Atalay
 14. Tayfun Kahraman
 15. Yiğit Aksakoğlu
 16. Yiğit Ali Ekmekçi

657 sayfalık iddianame İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianame kabul edilirse şüpheliler önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Atalay: Gezi karalanamaz

Konu ile ilgili Evrensel’e konuşan Avukat Can Atalay, Gezi direnişi sürecinde milyonlarca insanın anayasal hakkını kullandığını belirterek “Eğer mesele, hükümetin istifa edip etmemesi gerektiğini düşünüp düşünmememize geliyorsa, demokrasilerde hükümetlerin değişmesinin talep edilmesi en demokratik haktır. Gezi, bu toprakların gelecek umutudur. Akla ziyan iddialarla gezi karalanamaz” dedi.

Yapıcı: Geziye düzenlemiş bir kumpas

Mücella Yapıcı da Evrensel’e verdiği demeçte, ceza istemini “Geziyi krimalize etmek için düzenlenmiş bir kumpas” olarak değerlendirdi. Yapıcı “Bu konuda yargılandık, beraat ettik. Dünya alem biliyor, seçimlere yönelik, Gezi’yi krimiliza etmek, insanlar üzerinde baskı yaratmak, gözdağı vermek için, hukukla hiç ilgisi olmayan bir iddia. Henüz iddianame bizim elimize ulaşmadı. Sorgularda hukuka aykırı, usulsüz dinlemelere dayandırılan 10 buçuk saat sorguya girdik. Henüz iddianame olmadığı için bir şey de söylemiyoruz. Geziyi krimalize etmek için bir operasyon. Hâlâ kavranılamamış bir şey. Geziyi yönlendiren idare eden hiç kimse yoktu. Bir halk hareketidir, halk itirazıdır” ifadelerini kullandı.

(Kaynak: Evrensel)

 

İlgili Haberler