Gezi’nin tablosu sergilenmeye başlandı

Haydar Özay’ın Gezi Direnişi’ni anlattığı 50 metrekarelik tablosu, sergilenmeye başlandı.

Haziran Direnişi’nin 2. yıldönümünde, parkın 21 yıllık bahçıvanının oğlu ressam Haydar Özay tarafından hayatını kaybedenlerin anısına çizilen 50 metrekarelik dev tablo sergilenmeye başlandı. Direniş sırasında öldürülen gençlerin silüetlerinin de yer aldığı tablonun sergi açılışına katılan Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz, “Üzerinden yıllar, geçmesine rağmen onlar hep genç kalacaklar, yaşlanmayacaklar” dedi.

1,5 yılda tamamlanan tablonun açılışı İstanbul Karaköy’deki Mimarlar Odası’nda gerçekleştirildi. Açılış, “Çok uzun konuşmaya gerek yok. Biz hala yaşıyorsak, hala onurlu bir duruş sergileyebiliyorsak, hala direnme gücümüz varsa bu güzel çocuklar ve güzel insanların suyu yüzü hürmetine” sözleriyle yapıldı. Taksim Dayanışması üyelerinden Mücella Yapıcı, “Gezi bitmiş bir süreç değil. Bu canların, katilleri koruyan sistemden hesap sormadan bu süreç bitmeyecek” dedi.

“Biz öldürüldük, ölmedik. Biz ölümsüzüz. Bize ölüm yok”

Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan da oğlunun ölümüyle ilgili mahkeme sürecinin halen başlamadığını hatırlatarak, “Gezi şehitleri bizim onurumuz, gururumuzdur. Onları unutmamak hepimizin görevi. Çünkü onlar hepimizi ilgilendiren bir dava uğruna canlarını feda ettiler. Devrim için, özgürlük için… Haksızlığa karşı dik durdular. Benim oğlum 20 aydır kara toprağın altında yatarken hala bizim mahkeme sürecimiz başlatılmadı. Bizim dosyayı alan savcı 3 defa soruşturmayı reddetti ve sonra Emniyet Genel Müdürü oldu” diye konuştu.

Hasan Ferit Gedik’in dedesi ise, “Biz öldürüldük, ölmedik. Biz ölümsüzüz. Bize ölüm yok. Çünkü biz zalimin karşısında mazlumun yanındayız. Biz hırsızlara, yalancılara, dolandırıcılara karşıyız. Biz halkımızı seven, halkımıza saygı duyan insanlarız” ifadelerini kullandı.

“Biz bu resimdeki renkler gibi yan yana durmaya devam ediyoruz”

Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz ise tabloya ilişkin şu düşünceleri paylaştı; “Gerçekten bu tabloda haksızlığa uğrayan, katledilen herkes birebir kopyalanmış. Bu devirde yaşanılan haksızlıklar yansıtılmış. Üzerinden yıllar, aylar geçmesine rağmen ben hepsini burada daha da genç gördüm. Onlar hep genç kalacaklar, yaşlanmayacaklar. Böyle etkinlikler onları yaşatıyor, inşallah unutulmayacaklar.” Gezi Direnişi’nde gözünü kaybeden Erdal Sarıkaya ise, “Biz bu resimdeki renkler gibi yan yana durmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

İlgili Haberler