Gülmen,Özakça ve Saçılık için çekilen ‘Söz Uçar’a ABD ve Avrupa’dan ödül

Genç Gazete

Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve Veli Saçılık için Barış Bıçakçı’nın öyküsünden uyarlanan ‘Söz Uçar’ isimli kısa film ABD ve Avrupa’dan ödül aldı.

Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edildikten sonra Ankara Yüksel Caddesi’nde işlerine geri dönebilmek için aylarca direnen ve ardından tutuklanan açlık grevindeki Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve Yüksel’de direnişe devam eden Veli Saçılık için “Söz Uçar” isimli bir kısa film çekilmişti. Barış Bıçakçı’nın ‘Seyrek Yağmur’ adlı kitabındaki ‘Rıfat Diye Biri’ isimli öyküden uyarlandı. Yönetmenliğini Tufan Taştan’ın yaptığı kısa filmde Serkan Keskin, Funda Eryiğit, Özgür Çevik, Serdar Orçin, Rıza Akın ve Ahmet Rıfat Şungar gibi oyuncular rol aldı.

Gazete Duvar’ın haberine göre; Söz Uçar’ın ilk gösterimi, dünyanın en köklü film festivallerinden olan 39. CINEMED Uluslararası Akdeniz Film Festivali’nde kapsamında Fransa’nın Montpellier kentinde gerçekleştirildi. Belçika’nın Brüksel kentinde gerçekleşen 8. Sınırlar Ötesi Balkanlar Film Festivali’nde ise jürinin övgüsünü kazanan kısa film ‘Özel Mansiyon’ ödülü ile dönen kısa film ayrıca Seattle Türk Filmleri Festivali’nden de ‘En İyi Film’ ödülünü aldı.

Kasım ayı içerisinde İtalya’nın Torino kentinde gerçekleşen Divine Queer Film Festivali kapsamında açılış filmi olarak gösterilecek olan Söz Uçar, 10-12 Kasım tarihleri arasında Torino’da seyirciyle buluşacak.

 

İlgili Haberler