Hacettepe’de gerici saldırı

Hacettepe Üniversite Beytepe Kampüsü’nde tanışma toplantısı için buluşan üniversitelilere, gericiler tekbirlerle saldırdı.

Hacettepe Üniversite Beytepe Kampüsü’nde tanışma toplantısı için buluşan üniversitelilere, gericiler tekbirlerle saldırdı. Hacettepe Üniversitesi Bilim Kültür ve Sanat Topluluğu’nun toplantısını basan gerici çete bir kadın öğrenciyi darp etti. Saldırı sonrası yayınlanan bildiriye diğer kulüplerden de destek geldi.

Açıklama şu şekilde:

“Bilim Kültür ve Sanat Topluluğu’ndan Bugün Yaşananlara Dair Açıklama:
Daha önceden de duyurduğumuz üzere bugün saat 16.00da Yıldız Amfi M2 dersliğinde topluluğumuzun tanışma toplantısı için buluştuk. Etkinliğimize dair tüm izinlerimiz daha önceden alınmıştı. Toplantımız başlamak üzereyken bir grup gerici öğrenci tarafından saldırıya uğradık. Üniversite öğrencileri olarak bilim kültür ve sanat üzerine tartışmayı planladığımız etkinliğimiz “Allah-u ekber” nidalarıyla basıldı. Bir kadın arkadaşımız darp edildi ve toplantıya gelen öğrencilerin can güvenliği tehdit edildi.
Üniversitemizdeki bu durumu ülke gündeminden bağımsız değerlendirmek mümkün değildir. Bugün üniversitelere topyekün saldırıda bulunan yobaz zihniyet üniversitelerin laik, bilimsel ve aydınlanmacı karakterini karşılarına almaktadırlar. Bu yobaz zihniyetin okulumuzdaki uzantısı olan ve etkinliğimize saldıran grubun ilk icraatı bu değildir. Geçtiğimiz dönemlerde 8 Mart’ta kadınlara saldırmış, Soma için yapılan anıt duvarı tahrip etmiş, Özgecan Aslan silüetini karalamış, hep birlikte türküler söyleyip horon teptiğimiz Cerattepe etkinliğimize saldırmışlardır.
Bizler, üniversitelerimizde laik,bilimsel ve aydınlanmacı üretimden yana olan ilerici öğrenciler olarak bu tarz gerici saldırıların her zaman karşısında olacağız. Üniversiteler daima aydınlanma yuvası olarak kalacaktır!
İmzacı Topluluklar:
Video ve Sinema Topluluğu
Kitap Topluluğu
Kuir Araştırmaları Topluluğu
Biyoloji Topluluğu
Bilimsel Düşünce Topluluğu”

İlgili Haberler