Bölümlere göre görülmesi gereken ülkeler

1) Fen Fakültesi öğrencileri için İsviçre

tn_isviçreli bilim adamları

Hangimiz gazetelerdeki İsviçreli bilim adamları haberlerini okumadık. Diş fırçasından, insan psikolojisine; kozmetikten uyku problemlerine kadar her konuyu araştırmalarıyla meşhurlar. Norveçli balıkçıların karşı atak yaptığı söyleniyor, duyurulur.

2) Eğitim fakültesi öğrencileri için Finlandiya

tn_finlandiya

Eğitimle ilgili düzenlenen listelerin değişmez birincisi. Finlandiya eğitim sistemi diyoruz ve susuyoruz.

3) Tıp öğrencileri için Küba

tn_küba tıp

Küba tıp alanında Dünya ortalamasının çok üzerinde gelişim gösterdi. Son dönemlerde kanser hastalığının tedavisine yönelik araştırmalarıyla gündeme geldiler. Ayrıca bir çok ülkeye doktor göndermesi de bir diğer dikkat çekici özellik. İlaç şirketlerinin değil halkın sağlığını düşünen bir doktorlar ordusu var ülkede.

4) Mühendisler için Japonya

IF

Japonya teknoloji ürünleri üretimi konusunda ciddi bir paya sahip. Bütün ülke mühendislerden oluşuyormuş gibi bir izlenim veren Japonya son olarak ilginç çarpım sistemiyle gündeme gelmişti. Daha gerilere gidecek olursak, Asimo’yu tanımayan bir tane 90’lı var mı?

5) Radyo, televizyon ve sinema bölümü öğrencileri için İtalya

tn_italya sinema

Sinema tartışmaya açık bir alan. Biz de seçeceğimiz ülkeyi belirlerken belki de en uzun bu başlıkta düşündük. Neden İtalya? Bir yönetmen listesiyle açıklayalım: Federico Fellini, Luchino Visconti, Vittorio De Sica, Michelangelo Antonioni ve Bernardo Bertolucci.

6) Edebiyat Fakültesi öğrencileri için Almanya

tn_KANT-HEGEL

Aslında Alman edebiyatçı ve filozoflar başlı başına bir liste konusu. Sadece tabeladaki isimler bile dünya düşünce tarihinde önemli bir ağırlık oluşturuyor. Alman aydını bütünlüklü sistemler üzerine düşünme ve üretme konusunda en önemli birikimi yarattı.

7) İktisatçılar için İngiltere

tn_ingiltere

İngiltere Sanayi Devrimi’nin gerçekleştiği ülke. Kapitalistleşme hamlesini de en hızlı gerçekleştiren ülke olan İngiltere, önemli iktisatçılar yetiştirdi. Dünya çapında tanınan ekonomi fakülteleri var.

8) Siyaset Bilimi okuyanlar için Fransa

tn_fransızdevrimi

Fransa 18 ve 19. yüzyıllarda siyaset alanında hayli hareketli dönemler yaşadı. Aydınlanma düşüncesinin temel metinlerinin üretildiği olan ülke, o yıllarda en radikal çıkışların yaşandığı yer olarak tarihe geçti. Siyaset bilimi hakkında bilgi edinmek isteyenler için araştırmanın olmazsa olmaz sayıldığı bir tarihi var.

İlgili Haberler