Hasankeyf “Avrupa’nın En Tehlikedeki 7 Kültürel Mirası” listesine girdi

Europe Nostra ile Avrupa Yatırım Bankası Enstütüsü(EIBI) “Avrupa’nın En Tehlikedeki 7 Kültürel Mirası” listesini ilan etti. Listede Hasankeyf’te bulunuyor.

Avrupa’nın başta gelen kültür mirası kuruluşlarından Europa Nostra ile Avrupa Yatırım Bankası Enstitüsü (EIBI), İtalya, Venedik’teki Ateneo Veneto’da düzenlenen halka açık bir etkinlikte “Avrupa’nın En Tehlikedeki 7 Kültürel Mirası” listesini ilan etti. Çeşitli ülkelerden kültürel miras varlıklarının yer aldığı listede, Türkiye’den de Hasankeyf bulunuyor. Hasankeyf’te bulunan yüzlerce arkeolojik kalıntı ve endemik türler yapımı süren Ilısu Barajı ile sular altında kalacak.

Arkeofili.com’da yer alan habere göre, 2016 Avrupa’nın En Tehlikede Olan 7 Kültür Mirası, tarih, arkeoloji, mimari, koruma, proje analizi ve finans konularının uzmanlarından oluşan bir panel tarafından yapılan ön elemeden kalan 14 kültür mirası arasından Europa Nostra Kurulu tarafından seçildi. Aday kültür mirasları, Europa Nostra’nın bütün Avrupa’ya yayılmış olan üye ve ortak kuruluşlar ağının birer parçası olan sivil toplum kuruluşları veya resmi kuruluşlar tarafından belirlendi.

Etkinlikte ilan edilen listedeki diğer yerler ise şunlar; Ermenistan’daki Ererouyk arkeolojik sit alanı ve Ani Pemza köyü, Estonya, Tallinn’deki Patarei Deniz Kalesi, Finlandiya’daki Helkinski-Malmi Havalimanı, Fransa, Dieppe’deki Colbert Swing Köprüsü, Yunanistan, Sakız’daki Kampos, İspanya, Extremadura’daki Padua San Antonio Manastırı.

“Yerli halk kültür mirasını koruma konusunda kararlı”

Europa Nostra’nın Başkanı ünlü tenor Plácido Domingo şöyle konuştu: “Bu liste ile, Avrupa’nın kültür ve doğa mirasının en nadide öğeleri arasında yer alan ve geri dönüşü olmayacak şekilde kaybolma tehlikesi içinde bulunan yerlere dikkat çekilmektedir. Söz konusu sitlerin yerli halkı ortak kültürümüzün birer tanığı olan bu kültür miraslarını korumak konusunda kararlıdırlar ve bu yönde büyük bir çaba göstermektedirler ancak yaygın desteğe ihtiyaçları vardır.

İlgili Haberler