Hatırla hatırla 18 Aralık’ı hatırla!

ODTÜ, 18 Aralık 2012’de Erdoğan’ın gelişiyle büyük bir direnişe ve aynı zamanda da binlerce çevik kuvvet polisinin saldırısına şahit oldu. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen AKP’nin üniversitelerdeki saldırıları son hızıyla devam ediyor. O gün neler yaşanmıştı, bir hatırlayalım dedik.

Dönemin  başbakanı Recep Tayip Erdoğan, Göktürk Uydusu’nun uzaya gönderilmesini canlı izlemek için TÜBİTAK’ın ODTÜ yerleşkesi içerisindeki Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’ne geldi.  ODTÜ öğrencileri Erdoğan’ı “Bilimi satan, emperyalist savaş çığırtkanı Tayyip ODTÜ’den defol” pankartı hazırlayarak Fizik Bölümü kantini önünden TÜBİTAK’a yürüyüşe geçti.

odtü18 aralık.jpg pankart

ODTÜ’de kelimenin tam anlamıyla emniyet seferberlik ilan etti. Yerleşkeye 8 TOMA ve iki bine yakın çevik kuvvet polisi getirildi. Çevik kuvvet otobüsleri kuyruk oluşturdu.

odtü18 aralık polis

Öğrenciler, “AKP’den hesabı gençlik soracak”, “Tayyip defol, üniversiteler bizimdir” sloganlarıyla yürüyüşlerini sürdürürken 2 bin polis hiçbir uyarı yapmadan öğrencilerin üzerine yüzlerce gaz bombasıyla saldırdı. Öğrenciler polisin saldırısına karşılık verdi. Yaralanan ve baygınlık geçiren üniversiteliler için çağrılan ambulansların yerleşkeye girişi polisler tarafından engellenirken içeriye girebilen bir ambulansa ise gaz bombası atıldı. Bu sırada sağlık çalışanları da fenalaştı.

ODTU YERLESKESI'NDE GERGINLIK

 

 

 

 

 

 

 

Üniversiteliler, kurdukları barikatları ateşe verdi. Barikatlara yaklaşamayan polis, ses bombaları da kullanmaya başladı.  Polis, Elektrik Elektronik Mühendisliği binasının içine gaz bombası atıldı.

odtü18 aralık

 

 

 

 

 

 

 

 

Göktürk-2 uydusunun Çin’nden uzaya fırlatılmasını ODTÜ’den canlı izleyen Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK binasından çıktı. Erdoğan, 105 araçlık konvoy, 8 TOMA, 20 zırhlı araç ve 2 bin polis ile ODTÜ’den ayrılmaya çalıştı ancak yerleşkenin farklı noktalarında direnen öğrencilerin bir araya gelip Rektörlük’e yürümesiyle polis bir kez daha saldırdı ve Erdoğan’ın çıkışı gecikmeli olarak gerçekleşti.

odtü kapak 18aralık

Kampüsten çıkış yapan öğrencilere pusu kuran çevik kuvvetin “Gözaltı yok, dövüp bırakın” dediği biliniyor.

 

 

İlgili Haberler