Hawking’in ölmeden önce kaydettiği mesaj ortaya çıktı

Genç Gazete – Ankara

Stephan Hawking’in ölmeden kısa bir süre önce kaydettiği bir mesaja ulaşıldı. Mesajda İngiliz dahinin ABD Başkanı Trump’a ve bilime dair sözleri dikkkat çekti.

Hastalığı nedeniyle hareket edemeyen ve konuşamayan ünlü fizikçi Hawking, iletişim kurabilmek için bir bilgisayar teknolojisini kullanıyordu. Hawking’in son ses kaydı olduğu iddia edilen belge, Londra’da Hawking’in son kitabı olan “Brief Answers to the Big Questions”ın (Büyük Sorulara Kısa Cevaplar) tanıtımında dinletildi.

Bilim insanı Hawking, dünya genelinde bilim ve eğitimin büyük tehdit altında olduğunu, ABD Başkanı Trump’a ve İngiltere’nin AB’den ayrılmasını “bilim insanları dahil tüm uzmanlara karşı küresel bir isyan” olarak ifade ettiği ortaya çıktı.

Ünlü fizikçinin “Bilim ve eğitim hiç olmadığı kadar tehdit altında. Uzmanlara saygı gösterilmiyor. Bilim, iklim değişikliği, dünya nüfusunun aşırı şekilde artması, canlı türlerinin yok olması, ormansızlaşma ve okyanusların kirlenmesi gibi zorlukları henüz aşamadı.” değerlendirmelerini yaptığı belirtildi.

 

 

İlgili Haberler