Hukuk Fakültesi Hocası’ndan sokağa çıkma yasakları hakkında final sorusu

Tayyip Erdoğan’ın “akademisyen müsveddeleri” dediği, YÖK’ün akademisyenlerin haklarında işlem başlatılacağını duyurduğu bu günlerde bir akademisyen sokağa çıkma yasaklarını final sorularına taşıdı.

Siyasihaber’in yaptığı habere göre, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde bir öğretim görevlisi final sınavında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin tarafı olan A devletinin ilçelerde hak ihlalleri yaptığını, güvenlik güçlerinin bir etnik grubu hedef alan ırkçı, milliyetçi, cinsiyetçi yazılamalar yaptığını, temel ihtiyaçların karşılanamadığını, 160 sivilin öldürüldüğünü belirten akdemisyen vak’anın değerlendirilmesini istedi.

12511817_196439037372398_91157444_n

 

Sınavda sorulan sorunun tamamı ise şöyle:

“Savaş, seferberlik, sıkıyönetim veya olağanüstü hallerde, uluslararası hukuktan yükümlülükler ihlal edilmemek kaydıyla durumun gerektirdiği ölçüde temel hak ve hürriyetlerin kullanılması kısmen veya tamamen durdurulabilir veya bunlar için anayasada öngörülen güvencelere aykırı tedbirler alınabilir”

A devleti ülkesinde bulunan 7 il ve 19 ilçede “terörizmle mücadele” gerekçe gösterilerek sokağa çıkma yasağı ilan etmiş, bu yasaklar bazı ilçelerde 20 gün aralıksız şekilde uzun sürelerde toplam 196 gün sürmüştür. Bu il ve ilçelere gerçekleştirilen askeri mühimmat, ağır silah ve güvenlik personelinin yer aldığı hava destekli operasyonlar gerçekleştirilmiştir. Sokağa çıkma yasağı uygulanan yerleşim birimleriyle ülkenin geri kalanı arasında iletişim büyük ölçüde kesilmiştir bu nedenle yasağın devam ettiği sürede yaşanan olaylar konusunda edinilen bilgiler yetersizdir. Ancak sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından ortaya çıkan fotoğraflar ağır çatışmalar ile ev ve işyerlerine yönelen çok  ciddi bir tahribata kanıt sunmaktadır. Operasyonlarda aralarında çocukların da bulunduğu 160 sivil ve resmi rakamlar tarafından “terörist” olduğu söylenen 170 kişi hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden kişilerin otopsilerine bağımsız uzmanların katılmasına izin verilmemektedir. Ulusal ve uluslararası insan hakları örgütleri ve bağımsız gözlemcilerin raporlama için söz konusu yerleşim birimlerine girmesine güvenlik gerekçesiyle izin verilmemektedir.

Sokağa çıkma yasağı uygulanan yerlerde devlet hastaneleri ve okullar boşaltılmış ve özel harekat birimleri için karargah olarak kullanılmaya başlanmıştır. Eğitime  son verilerek öğretmenlerin söz konusu yerleşim birimlerini terk ermesi çağrısı yapılmıştır. Yazılı ve sosyal medyada yansıdığı kadarıyla operasyona katılan güvenlik kuvvetlerinin mahalle duvarlarına yasağın uygulandığı ilçelerde yaşayan kişilerin mensup olduğu etnik  grubu hedef alan milliyetçi, ırkçı ve cinsiyetçi tehdit içeren yazılar yazdığı görülmektedir.

Yasağın uygulandığı ve on binlerce kişinin yaşadığı yerleşim birimlerinde vatandaşlar temel ihtiyaçlarını (gıda, su, elektrik ihtiyacı) karşılayamamıştır. Operasyon sırasında ateşli silah kullanımı sonucu yaralanan yurttaşların kişilerin diğer ilçelere yönlendirilmesine güvenlik gerekçe gösterilerek izin verilmemiştir. Vurularak yaşamını yitiren cenazelerinin de vurulduğu yerlerde günlerce bekletildiği yolunda çok sayıda tanıklık bulunmaktadır.

A devleti Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne taraftır.  Vak’ayı bu kapsamda değerlendiriniz.”

 

 

 

 

İlgili Haberler