İçişleri Bakanı Ala: Saldırıları önleyemeyiz

İçişleri Bakanı Efkan Ala: “Ne kadar tedbir alırsanız alın saldırıları önleyemeyiz.”

İçişleri Bakanı Efkan Ala, canlı bombanın emniyet ya da jandarmada arama kaydı olmadığını söyledi. Ala, “ne kadar tedbir alınırsa alınsın” saldırıların önlenemeyeceğini savundu. İçişleri Bakanı Efkan Ala, dün Taksim’de 5 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştiren kişiyi açıkladı.

Ala, “İstanbul’daki menfur intihar saldırısını gerçekleştiren teröristin kimliği tespit edildi. 1992 doğumlu Gaziantep nüfusuna kayıtlı Mehmet Öztürk. Mevcut bulgular teröristin İŞİD terör örgütüyle bağlantılı olduğunu göstermektedir. Başka bağlantıları ve arkasında başka güçlerin olup olmadığı büyük bir titizlikle araştırılmaktadır. Şahsın emniyet ya da jandarmamızda herhangi bir arama kaydı” dedi.

“Terör küresel bir nitelik kazanmıştır” diyen Ala, konuyla ilgili beş kişiyi gözaltına aldıklarını belirtti. Türkiye’dekine benzer saldırıların Avrupa ve ABD’de de olduğunu iddia eden Ala, ne kadar tedbir alınırsa alınsın bu saldırıları önleyemeyeceklerin öne sürerek, “hiç olmamasını sağlayıcı biçimde çalışmak görevimizdir ama ne kadar tedbir alırsanız alın önleyemeyeceğiniz türde bir sıkıntı olduğunu, melanet bir saldırı türü olduğunu akıldan uzak tutmamak gerekir” dedi.

İlgili Haberler