‘İnternet yayınlarına RTÜK denetimi’ kanun tasarısı TBMM’den geçti

Genç Gazete-Ankara

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) dijital yayın platformlarına müdahale edebilmesine olanak sağlayan yasa tasarısı TBMM’de kabul edildi. Mecliste kabul edilen tasarıya göre Türkiye’de yayın hizmetlerini sadece internet ortamından sunmak isteyen medya kuruluşları RTÜK’ten yayın lisansı almak zorunda.

İnternete, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) denetimini getiren tasarı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edildi. Yeni düzenlemeyle RTÜK, uygun görmediği, yayın hakkı ya da lisansı bulunmayan, ya da hak ve lisanları iptal edilen internet yayınlarının içeriklerine de yayın yasağı uygulayabilecek. Tasarıda yapılan son dakika önerge değişikliğiyle, bireysel iletişim ile görsel işitsel içerik paylaşılabilen video paylaşım ve sosyal medya platformları düzenleme kapsamına alınmadı.

 

YASA NELER GETİRİYOR?

  • RTÜK’ten geçici yayın hakkı veya yayın lisansı bulunan medya hizmet sağlayıcısı kuruluşlar, bu hak ve lisansları ile yayınlarını internet ortamından da sunabilecek.
  • İnternet ortamındaki yayınların devamı için bu platformlar RTÜK’ten yayın lisansı ve de yayın iletim yetkisi almak zorunda kalacak.
  • Sulh ceza hakimi, internet ortamındaki yayınla ilgili içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesine en geç 24 saat içinde duruşma yapmaksızın karar verilebilecek.
  • İnternet ortamından radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin sunumuna, iletimine, internet ortamından medya hizmet sağlayıcılara yayın lisansı, platform işletmelerine de yayın iletim yetkisi verilmesine, bu yayınların denetlenmesine ve maddenin uygulanmasına ilişkin esas ve usulleri RTÜK ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu belirleyecek.

TASARI NEDEN ELEŞTİRİLMİŞTİ?

RTÜK’ün internet yayınlarına denetim yapacağı gündeme geldiğinden beri toplumsal muhalefet bu duruma ‘internet yayıncılığına sansür’ diyerek tasarıya karşı çıkmıştı. Bağımsız dizi platformları olan Netflix, Puhu Tv, Blu Tv gibi mecraların sansüre uğrayacağı konuşulmuştu. Bunun yanında internet üzerinden canlı yayın yapan haber organlarının ve internet gazeteciliğinin de sesinin kısılmak istendiğini söyleyen toplumsal muhalefet bağımsız medyanın bu adımla yok edilmek istendiğini söylemişti.

İlgili Haberler