İstanbul Üniversitesi’nde 10 Ekim anmasını yapan öğrencilere yine polis saldırısı!

İstanbul Üniversitesi’nde 10 Ekim anması düzenleyen öğrencilere soruşturma için gittikleri İstanbul Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu önünde polis yine saldırdı. 

Geçtiğimiz 10 Ekim’de İstanbul Üniversitesi Beyazıt yerleşkesinde katliamın ikinci yıl dönümü için anma yapan öğrencilere polis saldırmış 67 öğrenci gözaltına alınmıştı.Gözaltına alınan öğrenciler hakkında üniversite yönetimi disiplin soruşturması başlatmıştı.Öğrencilerse  bu soruşturmaların hukuksuz olduğunu belirtip soruşturmaların ilk günü olan bugün soruşturmanın gerçekleştiği İstanbul Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu önünde soruşturmaya giren arkadaşları için dövizler eşliğinde beklemeye başladı.Öğrencilerin tuttukları dövizlerde “10 Ekim soruşturmaları iptal edilsin!”, “10 Ekim’i anmak suç değildir.” gibi ifadelere yer verildi. Öğle arasında soruşturmalara ara verildiğinde okulun yemekhanesine gidip yemek yiyen, sonrasında da üniversite öğrencisi arkadaşlarına bu durumu anlatan öğrenciler yemekhaneden çıkış yaptıklarında Merkez Kampüs’e alınmadı ve kapılar öğrencilerin üzerine kapatılarak okula giriş çıkışlar yasaklandı. Üniversite öğrencileri bu esnada polis ve ÖGB (özel güvenlik birliği) tarafından tacize ve saldırıya maruz kaldı. Bu saldırılar esnasında bir üniversiteli darp edilerek gözaltına alındı.4 gün boyunca

İstanbul Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu’nda soruşturmaları devam edecek olan üniversite öğrencileri, bu hukuksuz soruşturma karşısında herkesi dayanışmaya çağırıyor.

İlgili Haberler