İZBAN grevi erteleme kararnamesine dava açıldı

İzmir’deki IZBAN grevini 60 gün süreyle erteleyen Cumhurbaşkanı kararnamesinin iptali için Danıştay’a dava açıldı.

Evrensel’in haberina göre, Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası (Demiryol-İş), İzmir’deki İZBAN grevini 60 gün süreyle erteleyen Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin iptali istemiyle, Danıştay’da dava açtı.

Raylı sistem ile yolcu taşımacılığı yapan İzmir Banliyö Sistemi(İZBAN) çalışanları, işverenle toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşamadıkları için 10 Aralık 2018’de greve başladı. Ancak 30’uncu günde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile grev 60 gün süreyle ertelendi.

Grevin ertelenmesinin ardından Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi’nde örgütlü olan işçiler, tren seferlerini yeniden başlattı, ardından da toplu iş sözleşmesi imzalandı. Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası ise Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin iptali için Danıştay’da dava açtı. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile grevin ertelenmesinin hukuka uygun olmadığı savunularak, bunun uluslararası sözleşmelerde ve yasalarda yerinin bulunmadığı, ertelemenin işçi haklarını zedeleyen, grev hakkını ortadan kaldıran bir karar olduğu ifade edildi.

 ‘Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır’ 

Dava dilekçesinde Anayasa’nın, ‘Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır’ maddesine de atıfta bulundu. Dilekçede, “İşveren son günlerde, ertelemeden çok emin oldukları için olsa gerek, sendikamız yetkilileri ile ciddi müzakerelerden kaçınmıştır. Grev uygulamaları ve ertelemelerle ilgili olarak, devlet yöneticilerinin beyanlarını tüm kamuoyu sıklıkla duymaktadır. Bu beyanlardan ve uygulamalardan cesaret alan işveren, bunu kullanarak, işçilerin haklarını tanımamış ve TİS’i imzalamamıştır” denildi.

 

Ne olmuştu?

İzmir’de şehir içi hatlarda yolcu taşıyan, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD’nin işbirliği ile kurulan İZBAN’da çalışan işçiler, zam teklifinin yeterli olmamasıyla 10 Aralık’ta greve başladılar. Grevin 30.gününde Cumhurbaşkanı kararnamesi ile grev ertelendi.

İlgili Haberler