İzmir’de ‘Cumhuriyet’ Eylemi!

Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonlar, özgür basının gördüğü baskılar ve OHAL; İzmir’de kitlesel bir eylemle protesto edildi.

 

Alsancak Cumhuriyet Meydanı’nda “İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri” tarafından gerçekleştirilen eyleme çok sayıda sivil toplum örgütü ve siyasi parti katılırken özgür basına yapılan baskılara ve müdahelelere karşı tepki gösterildi.

Eyleme dayanışma için Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da katıldı.

TMMOB temsilcisi Melih Yalçın ise basın açıklamasını şu şekilde yaptı:

“Yıllardır hayalini kurduğu tek adama dayalı faşizan iktidarının inşası için darbe girişimini fırsata çeviren AKP, iktidarına biat etmeyen, demokrasi, barış ve özgürlük talep eden tüm kesimleri hedef alan saldırılarına her gün bir yenisini eklemektedir.

“Bu hukuksuzluklarla, bir yönetim biçimi olarak faşizme iyiden iyiye yaklaşan yolun taşları döşenmektedir. OHAL’in ilk günlerinde, darbecilerle mücadele adı altında on binlerce kamu çalışanını açığa alan siyasi iktidar, geçtiğimiz günlerde yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile aralarında cemaat ile hiçbir şekilde ilişkilendirilemeyecek KESK üyelerinin de olduğu binlerce çalışanı memuriyetten ihraç ederek amaç ve niyetini bir kez daha ortaya koymuştur. İktidarın amacı, muhalif olmak bir yana, AKP’li olmayan hiçbir yurttaşı devlet kademelerinde çalıştırmamak, bir ‘parti devleti’ kurmaktır…

… Bizler emek ve demokrasiden yana kurumlar ve yurttaşlar olarak, buradan bir kez daha ne OHAL yasaklarına, baskılarına ne de ‘Ya başkanlık ya bölünme’ gibi en üst makamlardan savrulan tehditlere boyun eğmeyeceğimizi, sivil darbe karşısında diz çökmeden emeğin, barışın ve demokrasinin Türkiye’sini kurma mücadelesini sürdüreceğimizi, OHAL sopasıyla terbiye edilmeye çalışılan kişi ve kurumlarla omuz omuza duracağımızı bir kez daha hatırlatıyoruz.”

İlgili Haberler