Je Suis Charlie: Ya gericiliği yeneceğiz, ya da o bizi katledecek

‘Bugün, acaba kaç yazının başlığı böyle?

Bundan böyle arama motorlarının en çok tıklanan mottolarından biri olacağına kuşku yok…”

7 Ocak 2015 günü yüreklerimizi sızlatan bir katliam haberiyle başladık güne. Çok tanıdık bir senaryoydu oynayan, birileri yine din, Allah, peygamber adına katliamlar gerçekleştiriyordu. Kimilerine göre peygamberi aşağılayan çizgiler çizerleriyle birlikte cezasını bulmuştu. Bizler içinse Charlie Hebdo; yalnız İslami gericiliğe karşı değil, diğer dinlerle anılan yobazlığa da karşı bayrak açanlardı. Nitekim bizleri ilgilendiren bu değil; bizleri ilgilendiren neyin saldırıya uğradığı, neyin katledilmeye çalışıldığıydı. Hepimiz biliyorduk ki asıl hedef eşitlik, özgürlük, kardeşlik mücadelesiydi.

Dinsel fanatizm bağlantılı bu katliamın ardından dinci gericiliği besleyip büyüten bir yeni Türkiye’yi nelerin beklediği gündemin sorusu olmalıdır. İktidar tarafından, Suriye’de ‘özgürlük savaşçısı’, Fransa’da ‘terörist’ ilan edilen bu gericiliği bizler çok iyi tanıyoruz. Madımak’tan tanıyoruz, Maraş’tan tanıyoruz… Ve ne yazık ki yeni Türkiye’nin uluslararası ‘terör’ ve ‘terörist’ trafiğinde aleni bir şekilde köprü ülke konumunda olduğunu da görüyoruz. Bu katliamın ardından ikinci bir soru ise katliam bahane edilerek nelere kalkışılacağı olmalıdır. Yaklaşan bir tehlike olarak devletlerin güvenlik zaafları bahane edilerek polis devleti yolunda atılmaya çalışılacak adımlar olmalıdır.

Bu katliamın ülkemizde açtığı tartışma başlıklarına değinmek gerekirse ilk göze çarpan iktidar kanadında da sıkça dillendirilen İslamofobi tartışması olacaktır. Nitekim Charlie Hebdo katliamı ardından hükümetten yükselen seslerde hep aynı şey duyulmaktadır: “Gerçek İslam bu değil.” Hala İslam’ın bir saldırı ile karşı karşıya olduğunu düşünen gerici ve sığ beyinler, muhalif ve solcu bir mizah dergisine yönelik bu katliamı, İslamofobi’yle ve yabancı düşmanlığı ile meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Oysaki Charlie Hebdo’nun işi gücü İslam değildir. Charlie Hebdo dinleri, egemenleri, tabuları yerden yere vuran eleştirel bir mizah anlayışının yegane temsilcilerindendir. Charlie Hebdo, sol düşüncenin, eleştirel aklın ve aydınlanma değerlerinin baş düşmanı olan gericiliğin daima karşısında olmuştur. Yıllardır ülkemizde ve dünyada ise gericiliğin eleştirel akılla mücadele yöntemi hep aynı olmuştur; susturmaya çalışmış, susturamadığını ise ‘din, Allah, peygamber’ için katletmiştir.

Bu yöntemin zımni olmaktan çıkıp alenileşmeye başlaması ile birlikte ise siyasette ‘ikiyüzlüler’ de su yüzüne çıkmaya başlamıştır. Davutoğlu’nun Fransa’daki yürüyüşe katılması buradan okunmalıdır. Bu ikiyüzlülük kavramını somutlaştırmak adına yürüyüşün ardından konuşan İtalya Başbakanı Renzi’nin sözlerini hatırlatmak gerekir: “Gazetecilerin tutuklandığı, yayın kuruluşlarının kapatıldığı bir Türkiye liderinin yürüyüşte olması biraz sırıttı.” Renzi’nin çok gerilere gitmesine lüzum olmaksızın bu aşamada bir hatırlatma yapma zorunluluğu doğuyor. Daha birkaç gün evvel Charlie Hebdo’dan Türkçe çeviriler yapacağını duyuran Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik gazetenin henüz baskı aşamasında olduğu anlardaki polis baskınlarını hatırlayın. Sosyal medyadan çağrı yaparak “Peygamberimiz için Cumhuriyet Gazetesi önünde toplanıyoruz.” diyen gericileri hatırlayın.

Yıllar geçiyor; her şey, herkes değişiyor; aydınlık bir gelecek için mücadele eden bizler ‘ileri’nin kavgasını verirken, dinci gericilik ise her geçen gün daha gerilere giderek elleri biraz daha kana bulanıyor. Gericiliğin tek çözümünün ‘katletmek’ olduğunu da herkes biliyor. Ülkemizdeki iktidarın ve arkasındaki gerici ruhun kanla beslendiği bugünlerde mücadelenin anlamı daha bir önem kazanıyor. Bu katliamların katillerini, katilleri azmettirenleri hepimiz tanıyor ve katliamlara ses çıkarmayanların da bu katillere gizli alkış tuttuğunun altını çiziyoruz.

Gerçek ise çıplak bir şekilde karşımızda duruyor.

Ya gericiliği yeneceğiz, ya da o bizi katledecek.

İlgili Haberler