Jedi olmak için günde bin kişi başvuruyor

İngiltere’de 250 binden fazla takipçisi bulunan Jedi dinine katılmak için günde bin başvuru yapılıyor.
Efsanevi bilim kurgu filmi Star Wars‘un yeni bölümünün vizyona girmesi öncesinde, İngiltere’de Jedi dinine katılmak için başvuranların sayısı yükselişe geçti. Star Wars serisinde kötü güçlere karşı erdemlileri temsil eden Jedi’ların felsefesi, dünya üzerinde giderek yaygınlaşan bir inanca dönüştü. 250 binden fazla üyesi olan Jedi dinine günde bin kişi başvuruda bulunuyor.
‘Taleplere yetişemiyoruz’
2001 yılında ilk Jedi Tapınağı‘nı kuran Daniel Jones adlı İngiliz vatandaşı, “Taleplere yetişemiyoruz, insanlar Jedi’larla ilgili bilgi almak için sürekli başvuruyor, bu bizim için çok olumlu” dedi. Daily Telegraph ise Jedi olmak için internet üzerinden bir form doldurulması ve ardından 10 derslik bir eğitim programına girilmesi gerektiğini belirtiyor.
Öte yandan Star Wars filmleriyle arasına mesafe koymayı tercih eden Jedi temsilcileri, “Filmler tamamen kurgu. Jedi öğretisinin özünde insana dair şeyler var: Hisler yoktur, iç huzur vardır. Cehalet yoktur, bilgi vardır. Zihinlerimizi temiz tutabilmek için meditasyonla kötü hisleri uzaklaştırmalıyız” diyor.

İlgili Haberler