Kadıköy Belediyesi, 8 Mart bilboard’ına gelen eleştirilere yanıt verdi

Kadıköy Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için astığı bilboardlar’a gelen eleştirilere yanıt verdi.

İki gün önce Kadıköy’de bir belediyeden görmeye pek de alışık olmadığımız billboardlar asıldı. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü için asılan, Lambda İstanbul ve Kadıköy Belediyesi imzasını taşıyan ilanlarda toplumsal cinsiyet eşitliği mesajı veren “Lezbiyenim, biseksüelim, transım, interseksim: Okulda, işte mecliste her yerdeyim!” ifadeleri yer aldı.

Aslında bu ilan, 5 kadın örgütü tarafından Kadıköy Belediyesi’ne 8 Mart için hazırlanan 25 afişten sadece biri.

Radikal’den Ece Çelik’in haberine göre, Billboardlar büyük oranda Kadıköylülerin olumlu tepkileriyle karşılaşsa da olumsuz tepki verenler de oldu. Change.org sitesinde Şeyma Kaya adıyla ‘Kadıköy’deki billboard’ rezilliği başlığıyla bir imza kampanyası başlatıldı. Homofobik ifadeler içeren imza metni 4 bini aşkın kişi tarafından imzalandı.

Kadıköy Belediyesi Medya İletişim Danışmanı Leyla Alp, “Kadıköy Belediyesi çoğulcu bir yapıdadır ve herkesin belediyesidir” açıklamasında bulundu. Bu afişin kendileri için tartışmalı bir konu olmadığının altını çizen Alp karşı imza kampanyasından haberdar olduklarını ancak Kadıköy Belediyesi’nin tutumunu değiştirmeyeceğini söyledi; “Kadıköy Belediyesi olarak ilçemizde çoğulcu bir yerel yönetim anlayışını benimsiyoruz. Kadınların cinsiyetlerinden kaynaklı ezildiği, ayrımcılığa uğradığı, öldürüldüğü bir yaşamı insanlık onuruna yakışır bulmuyoruz. Aynı zamanda farklı cinsel kimlikleri nedeniyle öldürülen, dışlanan, yok sayılan bireyler için de insanca yaşam olanakları sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. LGBTİ bireyler tüm yurttaşlarımızla aynı haklara sahiptir. Çoğulcu, demokratik bir anlayışla herkesin belediyesi olarak tüm yurttaşlarımızın da kendisinden farklı düşünenler, yaşayanlar için aynı hassasiyeti taşıdığına inanıyoruz.”

Şişli Belediyesi de geçtiğimiz yıl 20 Kasım ‘Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’ dolayısıyla ilçe sokaklarına transfobik nefrete karşı afişler asmıştı.

 

İlgili Haberler