Kavaklık Direnişi büyüyor: ‘ODTÜ ayakta AKP’ye direniyor’

ODTÜ kampüsü içerisindeki kavaklık alana yapılmak istenen KYK yurduna karşı dün ‘Kökler Direnişe Çağırıyor’ isimli yürüyüş yapıldı. Yürüyüşe öğrenciler ve mezunlar katıldı. 

ODTÜ kampüsü içerisindeki kavaklık alana yapılmak istenen ruhsatsız KYK yurduna karşı direniş büyüyor. Dün ‘Kökler Direnişe Çağırıyor’ isimli etkinlik ile öğrenciler Kavaklık alana yürüdü.

Üniversitenin A4 kapısında toplanan öğrenciler, mezunlar ve akademisyenler sloganlar eşliğinde okula girdi. Okul içerisinde yurtlar bölgesinde bekleyen diğer öğrenci grubu ile birleşen kortej ‘Kökler Direnişe Çağırıyor’ pankartının arkasında toplanarak Kavaklık alana yürüdü.

Yürüyüş esnasında ‘ODTÜ’de KYK istemiyoruz’, ‘Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz’, ‘ODTÜ ayakta AKP’ye direniyor’, ‘Üniversiteler bizimdir bizimle özgürleşecek’ sloganları atıldı.

‘Verşan Kök bütün yaşananların birincil sorumlusudur’

Kavaklık alana gelen öğrenciler basın açıklaması yaptı. Büyüttüğümüz direniş; umudun, yaşamın, çok renkliliğin, ODTÜ geleneğinin, özgürlüğün düşmanı olanlara karşıdır diyen öğrenciler açıklamada, ”En başına dönersek 2018 yılında ODTÜ Rektörlüğü ve KYK tarafından gizlice imzalanan yurt protokolünü ODTÜ bileşenleri ile paylaşma gereği dahi duymayan Verşan Kök bütün yaşananların birincil sorumlusudur. Gizlice imzalanmış olan bu protokolü Mimarlar Odası’nın başvuruları sonucu dava dosyasından öğrenebildik.” dedi.

Açıklamada, ”Bozkırdan orman yaratan bir okul olan ODTÜ’ye rektör olamayan Verşan Kök, KYK ile imzaladığı protokolde binlerce kavak ağacının, endemik bitkilerin, nadir görülen bir orkidenin, yüzlerce kuşun ve daha nice canlının yaşamını yok saymıştır. 15 Mayıs günü ellerinde çitlerle, betonlarla gelenlere karşı Kavaklık’a dokunma diyerek çadırlarını kuran ODTÜ’lüler doğa düşmanlarının karşısında saf tutmuştur.” dendikten sonra yapılmak istenen KYK yurdunun AKP’nin truva atı olduğu vurgulandı.

‘Ne sermayenin ne rektörün ODTÜ bizimdir’

Açıklama devam ederken öğrenciler, ”AKP kayyum rektörler atayarak, kampüslerimizde polis aracılığıyla, gerici eğitim sistemiyle, öğrenciye ve üniversiteye bütçe ayırmayarak yoksullukla bizleri istediği “kindar nesil” haline getirmeye çalışsa da üniversiteliler burada. Her yer ODTÜ, her yer direniş diyerek akademiye özgürlük getirmek için bir arada.” dedi.

Bizler yaşam alanlarına sahip çıkan ODTÜ öğrencileri, bugün hep bir ağızdan ne sermayenin ne rektörün ODTÜ bizimdir ve buradayız diyen öğrenciler, ”Kökler direnişe çağırıyor diyerek çıktık yola. Yaşama sıkı sıkıya tutunan Kavaklık’ın kökleri çağırıyor bizleri. İşgal edilen, polisle sarılmış olan, beton dökülerek yokedilmek istenen Kavaklık’ı yeniden yeşerteceğiz. Tüm üniversitelerde AKP’ye ve kayyum rektörlere karşı hep birlikte mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Polis varsa, şiddet varsa, kayyum rektör varsa, AKP varsa başta ODTÜ’de olmak üzere tüm üniversitelerde direniş var, umut var, yeşertilecek kavaklıklar, özgürleştirilecek kampüsler var!” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Şaban Vatan yürüyüşe destek için ODTÜ’deydi 

Giresun’un Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018’de evinin önünde yaralı halde bulunan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan’ da ODTÜ’deki yürüyüşe kızının fotoğrafıyla katıldı.

Açıklama yapıldıktan sonra konuşan Şaban Vatan, ”Sizler ODTÜ merkezden ülkemizdeki bütün ağaç kıyımlarına engel olma mücadelesi veren pırlanta gibi gençlersiniz. ODTÜ’de yeşillik ve yaşam mücadelesi veren gençlerimiz, sizler ODTÜ’den Rabia Naz’ın da ses oldunuz.” dedi.

Rabia Naz bugünün adalet arayışını ülkemizde temsil ediyor diyen baba Vatan, ”Bugüne kadar birçok adaletsizlik ile karşı karşıya kaldık ve bugüne kadar bunların mücadelesini verdik. Ben Rabia Naz’ın babası olarak siz gençlerimize minnettarız.” diyerek konuşmasını noktaladı.

Konuşmasının ardından Rabia Naz Vatan için fidan dikildi. Baba Şaban Vatan fidan dikimi için şunları söyledi; ”Giresun’un Eynesil ilçesinde 7500 kişi içerisinde Rabia Naz’ın ODTÜ’de bir ağacı olacak. Bunun bütün topluma örnek olmasını istiyoruz.” dedi.

 

İlgili Haberler