Kayseri’de öğrencilerden Nükleer Santral protestosu: “Nükleere karşı Deniz ol”

Kayseri’de Halkçı Gençlik Derneği (HAGED- FKF) üyeleri, Denizlerin katledilişinin 43. yılında “Nükleere Karşı Deniz Ol” yazılı bir pankartı Akkuyu Nükleer reklamının üzerine astı. 

HAGED-FKF üyesi öğrenciler, Kayseri’de Nükleer Santral reklamı yapılmasını prostesto ederek, reklam verilen bina üzerine Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın katledilişlerinin yıldönümünde “Nükleere karşı Deniz ol” yazılı bir pankart astı. Kayseri Akkuyu’da Nükleer Santral istemediklerini belirten öğrenciler eylemlerini ve neden Nükleere karşı olduklarını şöyle açıkladı:

“Kayseri Akkuyu’da yapılması planlanan Nükleer Santral için bir binanın cephesine büyük boy reklam verilmiş ve bu reklamda çocuk fotoğrafları kullanılarak Nükleer Santrali sevimli ve yararlı bir şeymiş gibi gösterilmeye çalışılmış. Nükleer Santralin Türkiye şartlarında düşünüldüğünde açık bir tehlike oluşturduğu aşikârdır. Greenpeace’in paylaştığı rakamlara göre Türkiye’de Nükleer Yapılmasını istemeyenlerin oranı %64. Halkın %86,4’ü Nükleere yakın bir yerde yaşamak istemediğini, %84,2’si ise riske girmeyip temiz kaynaklara yönelmek gerektiğini düşünüyor. Durum böyle iken, halkın istemediği ve tehlikeli olan Nükleer Santrallerini kurmak için çaba sarf edenler de mevcuttur. Çernobil ve Fukuşima’da yaşanan facialardan sonra dünya ülkeleri Nükleer Enerjiye mesafeli durmuş, risklerini görmüştür. Japonya Nükleer Santrallerinin birçoğunu kapatmış, Almanya 2022 yılı sonuna kadar Nükleer Enerjiden tümüyle vazgeçilmesi konusunda karar almıştır. İtalya’da Nükleer Santral referanduma taşınmış ve halkın %95’i hayır demiştir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde bu tarz örnekleri mevcuttur.

Türkiye’de yapılması planlanan Nükleer Santraller için riskler görmezden geliniyor, halk kandırılmaya çalışılıyor. Gerek Türkiye’nin Jeopolitik konumu, gerek doğal afetlerdeki durumu, gerekse dışarıdan geliştirilebilecek her türlü saldırıya karşı bizde Nükleere Hayır diyoruz.

Nükleere Hayır. Nükleere Karşı Deniz Ol.”

İlgili Haberler