KHK ile işten çıkarılan Ege Üniversitesi işçileri geri dönüyor

Ege Üniversitesinde KHK ile işten çıkarılan işçiler, açtıkları davalar sonucunda işbaşı yapıyor.

Kadroya geçiş sürecinde işten çıkarılan Ege Üniversitesi işçileri açtıkları davalar sonucunda işbaşı yapmaya başladı. Bölge İdare Daireleri işçiler için tek tek işçiler lehine yürütmeyi durdurma kararı verirken geride kalan az sayı da işçinin yakın zamanda işbaşı yapması bekleniyor.

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçiler için çıkarılan kanun hükmünde kararname ile birlikte ülke genelinde binlerce işçi Ege Üniversitesinde de 150’nin üzerinde işçi kadroya geçiş sürecinde güvenlik ve arşiv soruşturması kapsamında işten çıkarıldı.

Evrensel’den Metehan Ud’un haberine göre, şimdiye kadar bir çok işçi yerel mahkeme işçiler için yürütmeyi durdurma kararı verirken yürütmeyi durdurma kararına karşı yapılan itirazlar ise yine işçilerin lehine sonuçlanıyor. Son olarak Genel-İş üyesi 3 işçi için dava İzmir Bölge İdare Dava Daireleri yürütmeyi durdurma kararı verdi. İşten çıkarılan 54 Genel-İş üyesi işçinin şimdiye kadar 42’si mahkeme kararı ile işbaşı yaparken geriye kalan 12 işçi için de benzer kararların çıkması bekleniyor.

İlgili Haberler