Kış Üçgeni

Gökyüzü gözlemine yeni başlayacak olanların kesinlikle bilmesi gereken en belirgin gökyüzü referans noktalarından biri olan “Kış Üçgeni”nin bu günlerde görülme imkanı var.

(Gülizar Özdemir – Genç Gazete İstanbul) Kış Üçgeni, astronomi ile amatör yada profesyonel olarak ilgilenenlerin yakından tanıdığı, gökyüzündeki hayali bir geometrik şekildir.

Şu günlerde, geceleri başımızı yukarı kaldırıp güney yönüne doğru bakarsak eğer (bulutsuz açık bir havanın olması şartı ile) “Kış Üçgeni” ni oluşturan gökyüzünün parlak üç yıldızını rahatlıkla görebiliriz.

Gökyüzünde adeta bir kum saati gibi şekle sahip olan avcı takım yıldızınınkırmızı dev yıldızı Betelgeuse, bu üç yıldızdan biridir. Avcı takım yıldızı kış aylarında gökyüzünde ışık kirliliğinin bolca bulunduğu büyük şehirlerde dahi en rahat şekilde görülebilecek en belirgin takım yıldızlardan biridir.

Bu takımyıldız, avcının kemerini oluşturan nizami şekilde yan yana dizilmiş üç yıldız (Alnitak, Alnilam ve Mintaka) sayesinde rahatlıkla tanınabilir. Betelgeuse yıldızı, belirgin kırmızı rengi ile bu üçlünün hemen üzerinde hafif çaprazlarında görülebilir.

Üçgenin diğer bir üyesi Büyük Köpek takım yıldızının alfa yıldızı olan ve gökyüzünün de bilinen en parlak yıldızı olan Sirius’tur ve ufka daha yakın bir konumda yer alır. Sirius Yıldızının, Jüpiterkadar parlak ışıltılarıyla gökyüzünde farkedilmeme ihtimali yoktur.

Üçgenin en son üyesi de Küçük Köpek takım yıldızında yer alan ve takım yıldızın en parlak ve gökyüzünün de 8. en parlak yıldızı olan Procyon Yıldızıdır.

Bu üç yıldızın oluşturduğu eşkenar Kış Üçgeni, gökbilimciler genelikle yakın noktalardaki diğer kuzey yarım küre takımyıldızlarının yerini hızlı bir şekilde tespit etmek amacıyla kullanırlar ve gerçekten de gözlem yapmak isteyenlerin ve gökyüzü gözlemine yeni başlayacak olanların kesinlikle bilmesi gereken en belirgin gökyüzü referans noktalarından biridir.

İlgili Haberler