Kışın tadını çıkaramadığımız Ankara günlerinde içimizi ısıtacak etkinlikler

Genç Gazete- Canberk Kanlı

Pek de fazla soğuk geçmediğini düşündüğümüz bu Ankara Şubatında, içimizi ve çevremizi biraz daha ısıtacak, eşimizle, dostumuzla güzel vakit geçirebileceğimiz kimi etkinlikleri sizler için derledik. Derlememizde tiyatrodan sergiye, sergiden sinemaya vb. birçok etkinlik yer almaktadır.

SERGİLER:

         

SİYAHTAN BEYAZA YALNIZLIK FOTOĞRAF SERGİSİ

 

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, 25. Adalet ve Demokrası Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen sergi, Şair ve Fotoğraf Sanatçısı Güven Baykan ile Fotoğraf sanatçısı Anıl Değer’in çektiği fotoğraflardan oluşuyor.

Tarih: 25 Ocak – 15 Şubat

            Yer: Galeri Çankaya

           

           

SANATIN % KAÇINDAYIZ?

Haydar Ekinek Resim Sergisi

Sıradışı çizgisi ile bilinen ressam, sürekli kendisini yenileyerek hem kendisini geliştirme hem de meslektaşları arasında başarı grafiğini devamlı yükseltti. Dünyada ve Türkiye’de bir ilke imza atarak çivileri de fırça gibi kullanarak eşsiz ve farklı tabloları ortaya çıkaran ressam özellikle bu alanda Türkiye’de çeşitli zamanlarda açtığı sergilerle de adından sık sık söz ettirdi.

Tarih: 1 Şubat – 12 Şubat

            Yer: Çağdaş Sanatlar Kültür Merkezi

 

YOSMA VE ZARİF

Zafer Kalfa Resim Sergisi

‘’Dünya pop art ile tanışana dek 20. Yüzyılın en çarpıcı sanat akımı kabul edilen dışavurumculuk post modern sanatçılar için demodedir. Ben bu tanımının asla geçerli olmayacağı kanısındayım çünkü dışavurumculuğu sadece bir akım olarak görmüyorum; sanatın ta kendisidir dışavurumculuk. İnsan, içinde tutamadıklarını kusmak için kullanır sanatı; çağlar boyunca böyle olmuştur. Sanat bir proje değildir; ruhsal bir dışavurumdur. Sanat eseri de, yine post modernistlerin iddia ettiği gibi, bir iş değil ama estetik bir çığlık, anti-dekoratif ve ilkel bir tepkidir.’’

Zafer Kalfa

            Tarih: 13 Şubat

            Yer: Zülfü Livaneli Kültür Merkezi

     

PLASTİK SANATLAR SERGİSİ

Mimar Sinan Üniversitesi ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mezunları Derneği Ankara Şubesi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin kuruluşunun 135. yıl dönümü anısına organize edilen geleneksel plastik sanatlar sergisinde; halen sanat üretimi yapan üyelerimizin eserlerinden oluşan resim, heykel, seramik ve grafik alanlarındaki çalışmaları yer alacaktır

Tarih: 19 Şubat

            Yer: Galeri Çankaya

         

KOKU VE ŞEHİR

 

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), 2018 yılının ilk sergisini tarihin kokularına ayırdı. Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (Anamed)’in İstanbul’daki galerisinde sergilenen ve yoğun ilgi gören “Koku ve Şehir” sergisi, Koç Üniversitesi VEKAM ve Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi işbirliğiyle bu kez de Ankaralılar ile buluşuyor.

Antik dönemden başlayarak Anadolu uygarlıkları ve kültürlerinin kokularını ele alarak tarihsel hikâyelerini anlatan sergi 6 Ocak Cumartesi günü ziyaretçilerine kapılarını açtı. Sergi, ziyaretçileri bir zamanlar Anadolu topraklarında yaşamış medeniyetlerin tarihsel koku dünyasını keşfetmeye davet ediyor. Kahve, nane ve kolonya gibi günümüzün hakim kokularından pek çok örneğin yanı sıra geçmiş dönemlerin esintilerini taşıyan safran, buhur ve amber gibi birçok kokunun da aralarında yer aldığı 50’yi aşkın koku, 31 Mart 2018 tarihine kadar Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

Serginin küratörlüğünü Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Lauren Nicole Davis, tasarımını ise PATTU (Cem Kozar, Işıl Ünal) üstlendi. Sergide yer alan kokular MG Gülçiçek International Fragrance Company tarafından hazırlandı.

Tarih: 6 Ocak-31 Mart

            Yer: Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

 

DİZELERİN RENKLERİ

 

Türk şiirine yön veren, unutulmaz dizeleriyle tanıdığımız Namık Kemal, Nâzım Hikmet, Sabahattin Ali, Rıfat Ilgaz, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Özdemir Asaf, Orhan Veli, Cemal Süreya, Attilâ İlhan, Cahit Külebi, Rüştü Onur, Fazıl Hüsnü Dağlarca gibi 37 ünlü şairin orijinal el yazmaları ile Zafer Gençaydın, Ali Kotan, Yusuf Taktak, Onay Akbaş, Devrim Erbil, Gören Bulut, Metin Yurdanur, İbrahim Örs, Hanefi Yeter, Habip Aydoğdu, Filinta Önal başta olmak üzere 37 ünlü ressam ve heykeltıraşların eserleri ‘‘Dizelerin Renkleri’’ sergisiyle Ankaralı sanatseverlere buluşuyor. Marttarihlerinde CerModern Güney Hangar Galerisinde ziyarete açık olacak sergide yer alan eserler Koruncuk Vakfı “Koruncukköy”– Urla Çocuk Köyü’nün ihtiyaçlarının giderilmesi için de sergi süresince satışa açık olacaktır.

Tarih: 9 Şubat-25 Mart

            Yer: CerModern           

 

TİYATROLAR:

BUKALEMUNLAR

 

          Çağdaş Drama Derneği Tiyatro Topluluğu

Tülin Sağlam’ın yönettiği, Anton Çehov’un Bukalemun öyküsünden esinlenerek Şamil Yılmaz’ın yazdığı, Bukalemunlar oyunu; günümüzde bukalemunlaşan ve bu bukalemunlaşmanın içinde kaybolan bizleri anlatmaktadır. Oyun tek perde olup 1 saat 5 dakika sürmektedir.

Tarih: 15 Şubat ve 20 Şubat tarihlerde sahnelecektir.

            Yer: Yılmaz Güney Sahnesi

            Not: Etkinlik ücretlidir. Biletler Çağdaş Drama Derneğinden temin edilebilir.

            Bilet Fiyatı: 20 TL

 

AYRILIK

 

          Tiyatroevi

Sevinç Erbulak ve Fırat Tanış’ın görkemli oyunculuğuyla “Ayrılık” tiyatro oyunu, izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

‘’Ayrılık’’, Behiç Ak’ın bir yıl önce ayrılmış bir çiftin bir yıl aradan sonra bir araya gelmesiyle giriştikleri evlilik ve ayrılık süreçlerinin ironik ve gülmeceyle yüklü bir sorgulaması…

“Prof Dr. Semih Çelenk’in rejisiyle, “Ayrılık” ikili hayata ilişkin, budalalıklarımıza, sevimliliklerimize ilişkin eğlenceli ve sıcak bir güldürü. Her an’ı birilerimizin hayatında yaşadığı anlarla örtüşüveriyor. Sahnedeki insan/insanlar bize bir anda çok tanıdık geliveriyor. Ama sonra biz bu hataları hiç yapmamışız, yapmazmışız gibi oluyor. Onların budalalıklarına, şaşkınlıklarına gülüyoruz.

Tarih: 16 Şubat

            Yer: Meb Şura Salonu

            Not: Etkinlik Ücretsizdir.

 

RUKİ

 

          Reha Özcan

Reha Özcan asrımızın yarası olan ırkçılığı, yaşanmış bir hayat hikayesi üzerinden, farklı anlatımıyla seyircileriyle paylaşıyor.

Boksör Ruki’nin hikayesi, Johann Rukelie Trollmann’ın biyografisine dayanıyor. 1907 Hannover doğumlu, 1933 Orta Siklet Almanya Şampiyonu Trollmann, 1944 yılında Wittenberg’te bir toplama kampı olan Neuengamme’da öldürüldü.

Reha Özcan, bu kez “Ruki” ile yaşanmış bir hayat hikayesini farklı yorumuyla tiyatroseverlere sunuyor. Rike Reiniger tarafından yazılan oyun, Dr. Phil Gülen İpek Abalı tarafından Türkçe’ye çevrildi. Kerem Kuraner’in yapımcılığını üstlendiği oyunun yönetmeni Reha Özcan’dır. Oyunun Müzik tasarımı Serkan Alkan, Koroegrafisi ise Sibel Sürel’e ait.

Tarih: 17 Şubat

            Yer: Yılmaz Güney Sahnesi

            Not: Etkinlik Ücretlidir. Tam: 50 TL Öğrenci: 40 TL ( Biletler biletix ya da temsil günü 12:00’den sonra sahne gişelerinden temin edinilebilir.

 

BİR VALİZE NE SIĞAR Kİ!

 

          Ankara Sanat Tiyatrosu

“Sen bu kökleri, o tohumları yok edersen, yerinden yurdundan edersen ve onun yerine benimkiler geçsin dersen; dünya harikası bir caminin dibine gökdelen dikersin. Dünyanın en güzel zeytinlerinin olduğu yere Mübadele ile  gelen insanlar tütüncüydü. Zeytin ağacı hiçbir şey ifade etmiyordu onlara. Anadolu Rum’u için zeytin ağacı onun ayrılmaz parçasıydı. Ama oraya yerleştirdiğin insan, bundan hiçbir şey anlamıyordu.

Kim mutlu oldu lanet Mübadele’den ? Ne Müslümanı ne de Hristiyanı. Kendini mübadillerin  yerine koyabilir misin? Bir gecede binlerce yıldır yaşadığın topraklardan ayrılacaksan eğer, “valizine ne sığdıracaksın ki?”. Dünyanın her yerinde bütün işgaller, savaşlar, bütün yer değiştirmeler hayatı zehirlemiştir. Eğer Tanrı’ya inanıyor ve tapınıyorsan bu Tanrı’ya yapılmış en büyük ihanettir. Dindar olmak tapınaklarda ibadetle bitmez. Hayata da ibadet etmeli. Şükran ve saygı duymalı. Herkes başka bir dünyada daha rahat edeceği endişesiyle ibadet ediyor oysa dünya denilen yer bir cennet. Sen bu yaşadığın cennete ihanet edersen, öbür dünya seni nasıl kabul edecek?”

-Uğur Yücel

Tarih: 22-23 Şubat (Oyun, iki kere sahnelenecektir.)

            Yer: Yılmaz Güney Sahnesi

            Not: Etkinlik Ücretsizdir. (Yer Fişleri 15 Şubattan itibaren Yılmaz Güney Sahnesinden edinilebilinir.)

 

 

SEMİNER:

YAŞAR KEMAL SEMİNERİ

 

          Sevdalım Hayat Okuma Atölyesi ve Yaşar Kemal Vakfı

Seminer Programı;

13.00 – 13.30 – Kokteyl
13.30 – 13.50 Feridun Andaç Yaşar Kemal Anlatısında Değişimin Tanıklığı: Deniz Küstü
13.50 – 14.10 Barış İnce Toplumsal Mücadele ve Yaşar Kemal
14.10 – 14.30 Zülfü Livaneli Yaşar Kemal’in Yaratma Süreci
14.30 – 15.00 Ara
15.00 – 15.20 Kadir Yüksel Öyküleriyle Yaşar Kemal
15.20 – 15.40 Ender Macun Bir Yaşar Kemal Teması: Umut (Fotoğraf gösterimi)
15.40 – 16-00 Zafer Köse Yaşar Kemal Penceresinden Hayat
16.00 – 16.10 Ara – Kokteyl
16.10 – 16.30 Bir Okur (Okuma Atölyesi Katılımcısı)
16.30 – 17.00 Durmuş Cevlan – Zülfü Livaneli Sevdalım Hayat Okuma Atölyesi   

               Yer: Zülfü Livaneli Kültür Merkezi

            Tarih: 25 Şubat

İlgili Haberler