Kocaeli Dayanışma Akademisi Onur Hamzaoğlu için basın açıklaması yaptı

Kocaeli Dayanışma Akademisi ( KODA) bugün sabah saatlerinde İstanbul’da gözaltına alınan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu için Kocaeli Eğitim-Sen binasında bir basın açıklaması düzenledi.

Düzenlenen açıklamada KODA adına okunan metinde şu ifadelere yer verildi: “Onur hocamızın uzun yıllardır yaptığı titiz bilimsel çalışmaların, bir halk sağlığı hekimi ve bilim insanı olarak annelerin, bebeklerin sağlığı için gösterdiği çabanın evrensel değerlere uygun özgür bir akademi için verdiği mücadelenin ve barış konusundaki samimi çabalarının tanığıyız. Demokrasi ve barış savunusunun adli bir vaka haline getirildiği bugünün Türkiye’sinde Onur hocamızın gözaltına alınmasına ne yazık ki saşırmıyoruz, ancak bu durumu kabul edilemez buluyoruz! Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu onurumuzdur, derhal serbest bırakılmalıdır! Onur hocamızın yanındayız! ”

Basın açıklamasına birçok kurum üyesi temsilci ve Kocaeli Üniversitesi hocaları ile öğrencileri katıldı. Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu 11 Ocak 2016 tarihinde 672 sayılı KHK ile Kocaeli Üniversitesi’nden ve kamu hizmetinden ihraç edildi. Çalışmalarına KODA üzerinden devam etti. Ayrıca Onur Hamzaoğlu Genç Akademi Halk Sağlığı Okuma Grubu kolaylaştırıcısı olarak çalışma yapmakta.

İlgili Haberler