Komünist başkan Genç Gazete’ye konuştu

Ovacık ilçesinin Komünist Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu,ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü’nün düzenlediği panel için geldi.Sosyalist Belediye’yi anlatan Maçoğlu konuşmasının ardından sorulan soruları yanıtladı.Uzun yıllardır bir ütopya olarak görülen sosyalizmin resmiyete kavuşmasında Denizlerin,Mahirlerin,İboların,bizlerin emeği olduğunu vurgulayan Maçoğlu “Burjuvaziyi yenmek adına düşündüğümüz ve inandığımız şeyleri sokakta yaşatmamız lazım.Komünü yaşatmamız lazım. Tarlada,sokakta çalışarak genç,devrimci bir cephe oluşturabiliriz.Birlikte iş yapabiliriz.O bozkırı bir kıvılcımla yakabiliriz.” dedi.Komünist Belediye Başkanı, halka yalan söyleyerek,sömürerek değil ;halkın içinde çalışarak,mücadele ederek de belediyenin kendini yönetebildiğini gösterdi.

1) Sosyalist Belediye’den önce Ovacık’taki en büyük sorun neydi? Bununla mücadele etmek için neler yaptınız?

Öncelikle orası yıllardan beri burjuva siyasetinin hakim olduğu belediyelerdi. Aslında sol bir bölge. Çoğunluk sosyalist.Ama feodal ilişkilerden kaynaklı,yandaşçılık tarzıyla yıllardır burjuva siyaseti almış.Önceleri belediyenin şeffaf olmayışından kaynaklı toplum içerisinde büyük bir güvensizlik sorunu vardı.Bunun bir bölümü aşılmaya başlandı.Sahiplenilmeye başlandı.Belediyenin zarara uğratılmaması adına insanlar -özellikle kadınlar- sahip çıkmaya başladı. Gelir giderleri halk meclislerinde sunmaya başlayınca “Bunlar çalmaz hiç.Parası olmasa da bir iş yapmasa da çalmaz” algısı gelişti.Altyapıyla da ilgili bazı sorunlar var ama önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde çözülebilecek sorunlar.

2) Seçimler sırasında en çok kullanılan sloganlardan birisi “Söz, yetki, karar Ovacık halkının” idi. Bu sloganı somutlaştırmak ve halkın yerel yönetimde söz sahibi olabilmesi için ne gibi adımlar attınız?

Devrimci Halk Meclisleri kuruldu. Bugün Ovacık’ta 7. toplantısı gerçekleşti. Ovacık’ta bir karar alındığında Devrimci Halk Meclisleri karar alıyor. Mesela bir otobüs kurulacağında; kurulup kurulmamasının,yerinin kararını oradaki Halk Meclisleri belirliyor. Sonrasında Belediye Meclisine getirilip resmileştiriliyor.Yani biz orada bir bakıma halkın aldığı kararları uygulayan memur durumundayız.Halkın yönetime katılması açısından hiç sıkıntı yaşamıyoruz.Açıkça söylemek gerekirse biz 7-8 aya bunun ancak altyapısını oluştururuz dedik. Ama 2. aydan itibaren oturdu. Ayrıca bu insanlar bizim seçtiğimiz kişiler değil.Belediyelerden anons yaparak insanları Halk Meclislerine çağırıyoruz ve orada karar mekanizmasını oraya gelen herkes oluşturuyor.Bilirsiniz bütün siyasiler,politiik ideolojik olarak siyasetini yansıtan kişileri seçer.Ama  Halk Meclisleri böyle olmadı.Siyasetle uğraşmayan birçok insan da gelip katılarak önerisini yaptı. Oradaki halk yönetime katılıp öneri sunabileceği bir alan oluşturdu. Bu anlamda Halk Meclisleri halkın içinde de önemli kılınmaya başlandı.

3) Siz belediyeyi aldıktan sonra kamuoyuna en fazla ulaşım,su gibi sayamadığımız daha birçok hizmetlerde yaptığınız değişimler yansıdı.Bu değişimler karşısında halkın tepkisi nasıl oldu?

Burjuva siyasetinin temsiliyetleri orada bürokratik bir şekilde üstten karar mekanizması olup halka yukardan bakınca bir tartışma yaratıyor Halkın kendi iradesini,tartışma yanını güçlendirince seni sahipleniyorlar. Acaba ekonomik olarak zarar ederse.bir sıkıntı yaşar mı,bütçesizlikten kaynaklı iş yapamaz duruma gelir mi tarzında bir yönelim oldu.Ama onu anlattığımızda bütçeyi doğru kullandığımızda halkın çıkarlarını öncelikli tuttuğumuzu anlattığımızda zaten insanlar anlamaya başlıyor ve bu karşılık buluyor. “Evet biz bunu hakediyoruz. Burası belediyeyse belediye bize hizmet etmelidir” diyor. Doğru yere hizmet ettiğiniz de zaten bir karşılığı oluyor.

4) Ankara Belediyesine baktığınızda nasıl değerlendiriyorsunuz?

Toplumun çıkarlarından çok göze hoş görünen ,bir yerden çıkar ilişkilerini geliştirmeye çalışan sistem belediyeciliği rant üzerine kuruluyor. Ama bizim derdimiz AKP de değil,CHP de değil,MHP de değil. Biz doğru bildiğimiz sistemimizi, siyasetimizi sokağa uygulatacağız ve halkın yönelimini bu yönde çekeceğiz. Aksi taktirde sistem değil onun temsiliyeti üzerinden tartışma yaratılır.

5) Diğer belediyelerden farklı olarak Komünist Belediye’yle ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Burjuva siyaseti ve burjuva yaşam tarzı görüneni,güzel olanı,hoş olanı kabul etmektedir. Onu en üstten yaşamaya çalışır. Ama komünistlerin siyasal bakışı şudur:Onu üreten,onla karar veren,dayanaşabilen,yaşamını ortaklaştıran çalışmalar yapan bir yol izler ve kabul görür. Yani ona göre bir mücadele götürdüğün anda değer bulur. Ama kıyas yapmamak lazım.Kıyas yapılırsa seçme hakkı verirsiniz. Biz üretimin olduğu,üretilen her şeyin bu halka ait olduğu ve neyi üretiyorsak tüketenin de bu halk olması gerektiğine inanıyoruz.Bu yüzden bi kendi sistemimizi sokakta yaşatmaya çalışacağız.Teoriyi tek başına kullanmayacağız ve halkın istediği şeyleri yapmaya çalışacağız.Bunu yaptıkça da görünmeye başlayacak.Böylece bizim ütopik olarak görülen komünist siyasetimiz buna da karşılık bulacak.

İnsanlara karşılıksız bir şey yaparsanız karşılığı oluyor .Ama karşılığını beklerseniz,tiyatroda bir oyuncu olduğunuz anlaşılıyor. Bu nedenle halkımıza en samimi ve güvenilir şekilde yaklaşmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.

İlgili Haberler