KYK’ya açtığı davayı kazanan Avukat Baran Kaya ”Karar, öğrencilerin borç dolu bir hayata başlamasına yol açan bu sistemin sorgulanmasını sağlayacak”

Genç Gazete-Esra Tokat

Üniversitede okurken haber verilmeden KYK bursu krediye çevrilen Avukan Baran Kaya Kredi Yurtlar Kurumu (KYK)’na borcun iptal edilmesi için açtığı davayı kazandı.

Üniversiteyi kazanınca KYK’ya başvurup burs kazanan Kaya’nın bursu ”başarısız” olduğu gerekçesiyle kendisine haber verilmeden krediye çevrildi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirip ardından avukat olan Kaya tesadüfen girdiği e-Devlet sitesinde üniversite 2. sınıftayken bursunun krediye çevrildiğini ve bu yüzden KYK’ya borcu olduğunu öğrendi. Bu durumun kendine bildirilmeden, hiç bir bilgisi olmadan bursunun krediye çevrildiğini farkeden Baran KYK’ ya dava açtı ve açtığı davayı kazandı. Biz de Genç Gazete olarak tüm öğrenci ve mezunlara  emsal olacak bu dava ile ilgili tüm süreci Kaya ile konuştuk. Kaya verilen kararın ardından “ Kredi gibi,devletin öğrencileri borçlandırarak, faizlerle, hacizlerle deyim yerindeyse süründürdüğü, öğrencilerin borç dolu bir hayata başlamasına yol açan bu sistemin sorgulanmasını sağlayacağını düşünüyorum.”dedi.

Genç Gazete: Öncelikle üniversite yaşam sürecinizden bahsedebilir misiniz? Verilen burs ile üniversite hayatınız nasıl geçiyordu? 

2009 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdim. Benim için de İstanbul dışından İstanbul’a gelen her öğrenci gibi KYK bursu hayati önemdeydi. Ödemelerin yatırılacağı günü, o zaman her ayın 7’siydi, sayardık. Ama tabi bu burs yeterli bir miktar olmaktan uzak olduğundan, günlük işlerde, kafelerde, barlarda çalışıyordum ek bir gelir elde edebilmek için. Bu durum derslerdeki başarıyı da etkiliyordu tabi.

Genç Gazete: Bu durumu nasıl fark ettiniz?Ve ardından gelişen dava sürecini bizimle paylaşır mısınız? 

İlk e-devlet sistemi üzerinde vergi borcum var mı yok mu diye sorgularken fark ettim. Daha sonra KYK ile iletişime geçtim. Bana KYK Müdürlüğü görevlisi sözlü olarak, 2010 senesinde okulumun “başarısız” olduğuma ilişkin bir yazı yolladığını, bu nedenle bursumun krediye çevrildiğini söyledi. İlginç ki KYK ve İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü arasında geçen bir yazışmayı bilmem gerektiğini söylediler. Bunu bilmemin imkanı yok. Üstelik bursun krediye çevrildiği söylenen tarihten sonra kredi de bursun yattığı tarihlerde, aynı bankamatik kartına, aynı miktarda para olarak yatmaya devam etti. Bu da bunu anlamam için yeterli değildi. Bunu anlattığımda prosedürün böyle olduğunu, bu prosedürün yönetmelikte böyle yazdığını söylediler. Ancak yönetmelikte, okulu tarafından başarısız yazısı gönderilen öğrencilerin bursunun kesileceği, burs yerine kredi yönetmeliğine uygun olarak kredi verilebileceği yazıyor. Yani öğrenciye haber vermeden bursu kesip, yine haber vermeden bunun krediye dönüşeceği yazmıyor. En basit haliyle, birine bir borç verirken, önce ne kadar vereceğinizi kararlaştırırsınız, nasıl ödeneceğini kararlaştırırsınız ve bu borcu bu şartlarda kabul edip etmediğini kararlaştırırsınız. Kabul ettiği takdirde ancak borç verirsiniz. Ama KYK böyle yapmıyor. Ne ben KYK kredisi almayı kabul ettim, ne de başvurdum. Ne kadar borç vermiş olduğunu bile çok sonradan öğrendim. Bu bir kere hukuktan önce akla ve vicdana da uygun değil. Daha sonra BİMER üzerinden KYK’ya borcumun iptal edilmesi için başvuru yaptım, bu da reddedildi. Kısa bir süre sonra ise borcun devredildiği Vergi Dairesi’nden ödeme emri geldi.9800,00 TL civarı anapara, 3000,00 TL’den fazla gecikme zammı olan bir borçla ilgili. Borcu 15 gün içinde öde ya da dava aç yoksa haciz yapacağız diye. Ben de borç oluşmadığından dolayı ödeme emrini iptal etmek için dava açtım. Mahkeme de beni haklı buldu. Ödeme emrinin iptal edilmesine karar verdi.

Genç Gazete: Peki bundan sonra hukuki süreç nasıl devam edecek ve siz ne yapmayı planlıyorsunuz?

Şimdi sanıyorum ki, İdare bu karara 30 gün içinde itiraz edip İstinaf’a başvuracak. Bölge İdare Mahkemesi İstinaf incelemesinde kararı onarsa bu karar kesinleşecek ve bu borç kesin olarak iptal edilmiş olacak, onamazsa yani başvurumu reddederse ya da yeniden incelenmek üzere İdare Mahkemesi’ne gönderirse ben de gerekçelerini kamuoyuyla paylaşarak süreci takip etmeye devam edeceğim.

Genç Gazete: Sizin gibi bursu okurken ‘’başarısız’’ olduğu nedeniyle kesilip krediye çevrilen binlerce öğrenci var. Bu eminim ki birçok öğrenciye ve mezuna emsal olacak ve büyük bir etki yaratacak. Biz bu ve buna benzer davaların takipçisi olacağız. Peki bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Tabi şu anda bu durumda belki yüz binden fazla insan var. Bunların hatırı sayılır bir kısmı haciz tehdidinden dolayı borcunu ödemiş ya da ödüyor. Bir kısmı yapılandırma yoluna başvurmuş. Yine hatırı sayılır bir kısmı da ne yapacağını bilmiyor. Hayatının daha başında bir sürü borçla başbaşa kalmış durumda. Eğer buradan olumlu bir karar çıkarsa bu insanlar için gerçekten bir ümit kaynağı oluşturacak. Bu haksız parayı ödeyenlerin geri almasının yolu açılacak, borçluların borcu silinecek… Bir sürü insan takip ediyor, bütün sosyal medya mecralarından bulup davanın durumunu soruyor, benim davam sonuçlanınca kendisine yardım edip edemeyeceğimi soruyor. Bunun dışında bundan doğrudan etkilenmeyecek insanların da “kredi” gibi devletin öğrencileri borçlandırarak, faizlerle, hacizlerle deyim yerinxdeyse süründürdüğü, öğrencilerin borç dolu bir hayata başlamasına yol açtığı bu sistemin sorgulanmasını sağlayacağını düşünüyorum.

İlgili Haberler