Laik ve bilimsel eğitim eylemi yarın Kadıköy’de

Alevi derneklerinin çağrısıyla yarın Kadıköy’de “laik ve bilimsel eğitim” eyleminde buluşulacak. Zorunlu din dersinin 1. sınıfa kadar inmesine karşı düzenlenen miting için toplanma yarın saat 11.00’de eski salı pazarından başlayacak.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADF) ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) çağrısıyla yarın saat 13.00’de Kadıköy’de “Laik ve bilimsel” eğitim eylemi gerçekleşecek. Miting için BHH, PSAKD ve FKF saat 11.00’de Kadıköy eski salı pazarında toplanmaya başlayacak ve miting alanına kurulan kortejle birlikte bir yürüyüşle katılacak.

Milli Eğitim Şûrası’nda alınan din eğitiminin ilkokul 1. sınıftan itibaren başlatılması kararına karşı Alevi derneklerinin aldığı miting kararıyla ilgili olarak, İçişleri Bakanlığı’na yapılan başvuru ve görüşmenin ardından Kadıköy’de bir miting kürsüsü kurulmasına da izin çıktı.

Eyleme destek verenlerden bazıları şu şekilde: Birleşik Haziran Hareketi (BHH), Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF), Öğrenci Kolektifleri, Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Komünist Parti (KP), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikalrı Konfedearsyonu (KESK) Halkevleri, Eğitim-Sen, Eğitimde Sınıf Tavrı, Okuluma Dokunma İnsiyatifi, Sosyal Haklar Derneği…

FKF: Laik eğitim için karanlığın üzerine yürüyoruz

alevi

İlgili Haberler